×

Trzaskowski wygra z Dudą? Kolejny sondaż i kolejne złe wieści dla prezydenta

Czy w nadchodzących wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski wygra z Dudą? Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla portalu OKO.Press, urzędujący prezydent ma powody do zmartwień. W porównaniu do badania sprzed tygodnia, Andrzej Duda stracił 4 proc. głosów „zdecydowanie na Dudę” i zyskał 1 proc. „raczej na Dudę”.

II tura coraz bardziej prawdopodobna

Gdy konkurentką urzędującego prezydenta była Małgorzata Kidawa-Błońska, szanse kandydatki KO na II turę malały z tygodnia na tydzień. Mimo początkowych rokowań, późniejsze wahanie Kidawy-Błońskiej i zamieszanie wokół wyborów sprawiało, że szala zwycięstwa przechylała się na stronę Dudy.

Sytuacja zmieniła się, gdy do wyścigu o fotel prezydenta dołączył Rafał Trzaskowski. Kandydat KO cieszy się dużym poparciem kobiet, a także środowisk LGBT (niektórzy twierdzą nawet, że większym, niż Robert Biedroń). Natomiast prezydent Duda zaliczył sporą wpadkę wizerunkową właśnie wypowiedzią na temat LGBT.

Do sukcesu kandydata PiS nie przyczyniają się również „Wiadomości” TVP, które za wszelką cenę próbują przekonać widzów do Dudy. Efekt jest odwrotny do zamierzonego, a sytuacje takie jak ta z nieistniejącym projektantem, chwalącym styl Agaty Kornhauser-Dudy, tylko kompromitują urzędującego prezydenta.

Trzaskowski wygra z Dudą?

Ostatnie sondaże prezydenckie pokazują, że Andrzej Duda ma coraz więcej powodów do zmartwień. Z najnowszego sondażu IBRiS, przeprowadzonego dla OKO.Press wynika, że urzędujący prezydent pokona Rafała Trzaskowskiego w I turze, zbierając 40 procent głosów. Trzaskowski natomiast uzyska 27 procent poparcia.

Na III miejscu utrzymałby się Szymon Hołownia (10 proc. głosów), za nim plasują się Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz (7 proc.).

Jednak II tura może odmienić sytuację. Jak wynika z badania IBRIS, Rafał Trzaskowski w drugiej turze uzyska 47 proc. głosów, a Andrzej Duda – 43 proc. To już trzeci sondaż z ostatnich dni, który pokazuje, że Trzaskowski może wygrać II turę i zwyciężyć w walce o urząd prezydenta.

Sondaż telefoniczny przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków 1017 osób w dniach 22-23 czerwca.

Przypomnijmy – ewentualna II tura odbędzie się 12 lipca, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnych głosów.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować