×

Młodzi nie chcą głosować na PiS. Najnowszy sondaż CBOS nie pozostawia złudzeń

Młodzi nie chcą głosować na PiS. Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych, to zimny prysznic dla Jarosława Kaczyńskiego. Kto wygrałby wybory, jeśli decydowaliby tylko najmłodsi obywatele kraju?

Zjednoczona Prawica górą?

Chociaż sytuacja w kraju dość dynamicznie się zmienia, w sondażach poparcia dla partii dzieje się stosunkowo niewiele. Przynajmniej jeśli chodzi o ścisłą czołówkę. Na szczycie niezmiennie utrzymuje się Zjednoczona Prawica.

Jak wynika z badania United Surveys dla DGP i RMF FM, przeprowadzonego 11 października, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby dziś 35,4 proc. respondentów (spadek o 1,7 pkt proc.). Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 27,1 proc. głosów (wzrost o 2,1 pkt proc.), a Polska 2050 na 9,5 proc.

Ani wzbudzający emocje wyrok TK w sprawie prawa unijnego, ani zorganizowane w reakcji na to wiece opozycji nie wpłynęły znacząco na poparcie dla partii politycznych. W sondażach wciąż obowiązuje mała stabilizacja

– czytamy.

Młodzi nie chcą głosować na PiS
Twitter

Na Konfederację głos oddałoby 6,8 proc. respondentów, na Lewicę 6,7 proc., z kolei 4,6 proc. ankietowanych głosowałoby na PSL. 9,9 proc. zapytanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Młodzi nie chcą głosować na PiS

Inaczej wygląda sytuacja wśród najmłodszych uprawnionych do głosowania obywateli Polski. Wśród respondentów CBOS były osoby w wieku 18-24 lat.

Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym roku, 17,3 proc. młodych Polaków poparłoby Polskę 2050, której liderem jest Szymon Hołownia. 14 proc. ankietowanych głosowałoby na Konfederację WiN, a 13,7 proc. na Lewicę. Koalicja Obywatelska uzyskałaby poparcie na poziomie 13 proc. Natomiast na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby jedynie… 7,8 proc. młodych Polaków.

Co ciekawe, poparcie dla partii rządzącej ma związek z religijnością, a w mniejszym stopniu z poglądami politycznymi.

Młodzi nie chcą głosować na PiS
Twitter

Głównym czynnikiem warunkującym sympatie dla rządzącej formacji jest wśród najmłodszych wyborców uczestnictwo w praktykach religijnych. 37 proc. młodych ludzi biorących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu deklaruje poparcie dla rządzącej formacji. Mniejsze znaczenie w tym względzie mają poglądy polityczne; tylko 18 proc. młodych deklarujących prawicowe poglądy polityczne chce głosować na PiS

– podkreśla CBOS.

Młodzi nie chcą głosować na PiS
Twitter screenshot

Paweł Kukiz mógłby liczyć na 2 proc. poparcia, a PSL 1 proc. Wśród młodych obywateli jest też spore grono niezdecydowanych. Co czwarty z grupy respondentów (25,8 proc.) nie wie, na kogo by zagłosował.

Jedno jest pewne, prezes Kaczyński nie będzie zadowolony, gdy zobaczy wyniki tego sondażu.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij