×

Pałac Kultury do wyburzenia? Zaskakujące wyniki sondażu

Pałac Kultury do wyburzenia? Prawicowy portal wPolityce.pl przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków, co sądzą na ten temat. Odpowiedzi respondentów nie pozostawiają wątpliwości!

Reklama

Pałac Kultury do wyburzenia?

Wyburzać, czy nie wyburzać? Oto jest pytanie, które od lat pojawia się w przestrzeni publicznej. Temat ponownie poruszono po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Czy Pałac Kultury i Nauki powinien zostać wyburzony?

Apeluję o zburzenie tego sowieckiego symbolu od zawsze. Zburzyć i zrobić tam park z ewentualnie jednym rzędem wieżowców od ul. Świętokrzyskiej. Trzeba zacząć podnosić w tej sprawie też argumenty ekologiczne – energochłonny etc.

– napisał niedawno na Twitterze Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Reklama

Z jednej strony budynek, który wybudowano w latach 1952-55, jest symbolem zniewolenia i górującą nad Warszawą „pamiątką” po Rosjanach. PKiN wybudowano na rozkaz Józefa Stalina. Z drugiej strony, jest to zabytek i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy. Wielu Polaków nie wyobraża sobie panoramy miasta bez Pałacu Kultury i Nauki. No właśnie, ilu dokładnie?

Portal wPolityce.pl zlecił pracowni Social Changes przeprowadzenie sondażu. Ankietowani mieli odpowiedzieć na jedno krótkie pytanie:

Czy popiera Pani/Pan wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?

Wyniki sondażu dla wielu osób mogą być zaskakujące.

Reklama

„Nie wyburzać”

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 22 do 25 kwietnia 2022 roku. Wzięło w nim udział 1090 osób.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, z sondażu wynika, że zdecydowana większość, bo aż 77 proc. ankietowanych, nie chce wyburzenia PKiN. 46 proc. badanych zaznaczyło opcję „zdecydowanie nie”, zaś 31 proc. wybrało odpowiedź „raczej nie”.

Reklama

Tylko 10 proc. respondentów chciałoby wyburzenia kontrowersyjnego budynku. Z kolei 13 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie i zaznaczyło odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Badanie potwierdza, że choć krok po kroku Polska oczyszcza się z sowieckiego dziedzictwa, to niektóre symbole powojennej, brutalnej przeszłości trzymają się mocno. Sprawa z pewnością zasługuje na pogłębione badania

– podsumowała redakcja portalu wPolityce.pl.

Reklama

Co ciekawe, ankietowani udzielili takich odpowiedzi, chociaż aż 2/3 respondentów ma świadomość, że Pałac Kultury to „podarunek” od zbrodniarza Stalina.

Dziś w budynku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, wykładów, koncertów, projekcji filmów, pokazów mody itd.

Fotografie: Cybularny/Wikimedia (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować