×

Najnowszy sondaż — PiS ma ogromne powody do zmartwień. Tak źle nie było od dawna

Fatalne wieści dla partii rządzącej. Tak źle nie było od pięciu lat! Najnowszy sondaż CBOS pokazuje, że grono przeciwników PiS rośnie. Coraz gorsze noty zbiera także sam premier.

Najnowszy sondaż CBOS

Pandemia, Strajk Kobiet, afery związane z Kościołem, decyzja odnośnie Wszystkich Świętych — wszystko to sprawia, że grono niezadowolonych z działań partii rządzącej gwałtownie rośnie. Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gabinet Mateusza Morawieckiego ma dziś więcej przeciwników niż zwolenników.

CBOS przepytywał badanych od 19 do 29 października, czyli częściowo już po orzeczeniu TK, które wywołało falę strajków kobiet. Wyniki badań przeprowadzonych na reprezentatywnej imiennej próbie 1 040 pełnoletnich mieszkańców Polski opublikowano wczoraj. Jak można się było domyślać, dane nie są optymistyczne dla PiS.

Od ostatniego badania (z przełomu września i października) rządowi przybyło aż 9 punktów procentowych przeciwników, ubyło natomiast 5 punktów procentowych zwolenników.

Tak źle nie było od 2015 roku

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że aż 43 proc. badanych określa siebie jako przeciwników rządu. Z kolei zwolennicy rządu to obecnie 33 proc.

Są to pierwsze tak złe notowania rządu od czasu objęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość po wyborach w 2015 roku

– podaje CBOS.

Ubyło osób wyrażających obojętność wobec rządu: z 25 proc. w poprzednim sondażu do 20 proc. w najnowszym. Natomiast 4 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „Trudno powiedzieć”.

Powody do zmartwień ma również premier Mateusz Morawiecki. Z badań CBOS wynika, że 49 proc. Polaków jest niezadowolonych z tego, jak sprawuje swoją funkcję (wzrost o 11 punktów procentowych). Przeciwnego zdania jest natomiast 36 proc. (spadek o 10  punktów procentowych). Natomiast 16 proc. wybrało odpowiedź „Trudno powiedzieć” (bez zmian).

Znacznie pogorszyła się również ocena wyników działalności rządu od czasu objęcia władzy. Obecnie pozytywnie ocenia je jedynie 35 proc. badanych (spadek o 13 punktów procentowych). Aż 52 proc. wystawia rządowi złe noty (wzrost o 12 punktów procentowych).

Pogorszyły się też oceny polityki gospodarczej rządu. 58 proc. uważa, że polityka gabinetu Mateusza Morawieckiego nie stwarza szansy poprawy sytuacji gospodarczej (wzrost o 11 punktów procentowych), natomiast przeciwnego zdania jest 30 proc. (spadek o 11 punktów). 12 proc. wybrało odpowiedź „Trudno powiedzieć” (bez zmian).

Warto dodać, że badania CBOS i tak zazwyczaj są dość łaskawe dla partii rządzącej. Jak przypomina Gazeta Wyborcza, CBOS to instytucja państwowa, finansowana z budżetu państwa. Nadzór nad nią sprawuje szef rządu.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować