×

Ulubiona pierwsza dama Polaków. Wynik sondażu okazał się sporym zaskoczeniem

Ulubiona pierwsza dama Polaków to postać, która łączy w sobie kilka różnych oblicz życia kobiety. Wynik sondażu zleconego przez Super Express przyniósł zaskakujące wyniki. Zwyciężczyni pozostawiła swoje konkurentki daleko w tyle. O kim mowa?

6 różnych kobiet

Instytut Badań Pollster na zlecenie Super Expressu przeprowadził badanie, którego celem było ustalenie, która pierwsza dama cieszy się wśród Polaków największą sympatią. W sondażu pojawiło się sześć ostatnich żon prezydentów: Barbara Jaruzelska, Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska, Maria Kaczyńska, Anna Komorowska oraz Agata Duda.

Wyniki ankiety okazały się sporym zaskoczeniem, ponieważ zwyciężczyni całkowicie zdeklasowała swoje przeciwniczki. Na największą sympatię Polaków może liczyć Jolanta Kwaśniewska. Żona Aleksandra Kwaśniewskiego według 51 procent ankietowanych najlepiej wpisuje się w rolę pierwszej damy. Na drugim miejscu znalazła się obecna pierwsza dama, Agata Duda. Niestety głosujący nie byli dla niej zbyt łaskawi. Otrzymała zaledwie 16 procent głosów.

Na trzecim miejscu znalazła się śp. Maria Kaczyńska. Zagłosowało na nią 14 procent respondentów. Na dalszych miejscach uplasowały się Anna Komorowska, Danuta Wałęsa i Barbara Jaruzelska. Ich niskie wyniki to prawdopodobnie efekt tego, że od czasów prezydentury ich mężów minęło już sporo czasu. W przypadku żony Lecha Wałęsy kluczowy mógł okazać się niedawny incydent, który wpłynął na jej wizerunek. Aż 15 procent Polaków przerosło zadanie wytypowania ulubionej pierwszej damy. Ludzie ci wybrali opcję „trudno powiedzieć”.

Ulubiona pierwsza dama Polaków

Mirosław Oczkoś, ekspert od spraw wizerunku stwierdził, że tak duża różnica w ilości głosów pomiędzy pierwszym a drugim miejscem to spore zaskoczenie. W wywiadzie dla Super Expressu powiedział:

Trochę nisko jest pani Agata Duda jako aktualna pierwsza dama, bo one zawsze mają więcej. Rozbieżność jest duża. Najwidoczniej pani Jolanta Kwaśniewska najbardziej trafia w nasze gusta.

W opinii eksperta na zwycięstwo Jolanty Kwaśniewskiej złożyło się kilka czynników.

To wynika z wielu rzeczy. Przede wszystkim mąż Jolanty Kwaśniewskiej odchodził ze stanowiska po dwóch kadencjach z dużą sympatią społeczną. To się przenosi. […] Ona kojarzyła się ludziom z osobą, która nie wchodziła w spory, podobnie jak pani Maria Kaczyńska działała charytatywnie.

Polska ma już za sobą kilka, różnych typów pierwszych dam. Mieliśmy już do czynienia z tzw. matką-Polką, kobietą przy mężu oraz partnerką. Ekspert uważa, że ostatni z wymienionych typów jest najbardziej pożądany przez społeczeństwo i właśnie dlatego Jolanta Kwaśniewska tak bardzo przypadła Polakom do gustu. Brak entuzjazmu w stosunku do Agaty Dudy wynika z tego, że Polacy słabo ją znają. Obecna pierwsza dama przez większość czasu przebywa w cieniu.

Pani Duda daje nam mało informacji, bowiem nie za bardzo udziela się publicznie. W związku z tym ludzie sobie nakładają skrypty.

Idealna kreacja dla Agaty Dudy. Projektantka gwiazd pokazała stroje dla Pierwszej Damy

Fotografie: Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij