×

70% Polaków nie chce finansowania Kościoła przez państwo! Mówią „dość!”

Koniec z finansowaniem Kościoła? Tak wynika z najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Radia ZET. Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane<. ale na tym nie koniec...>70% Polaków nie chce finansowania Kościoła przez państwo

Polacy mówią „dość”! Nie chcą specjalnych przywilejów dla Kościoła. Tak przynajmniej wynika z najnowszego sondażu, który IBRiS przeprowadził na zlecenie Radia ZET.

Kościół z roku na rok otrzymuje coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa. Nie da się ukryć, że obecna władza jest dla Kościoła niezwykle łaskawa. Nie wszystkim się to podoba…

70 proc. ankietowanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane. Tylko 23 proc. ankietowanych uważa, że trzeba je pozostawić. Natomiast na pytanie, czy państwo powinno przestać finansować Kościół, odpowiedzi twierdzącej udzieliło aż 66 proc. ankietowanych. Według 26 proc. osób, Kościół należy wspierać finansowo.

70% Polaków nie chce finansowania Kościoła przez państwo. A co z nauką religii i symbolami religijnymi?

Z sondażu wynika również, że połowa ankietowanych uważa, iż nauczanie religii powinno zostać w szkołach. Z kolei 44 proc. chciałoby wyprowadzić ten przedmiot z placówek oświatowych (6 proc. pytanych nie udzieliło odpowiedzi).

W kwestii pozostawienia symboli religijnych w miejscach publicznych, ankietowani wypowiedzieli się podobnie. 54 proc. badanych jest za pozostawieniem symboli religijnych np. w Sejmie, szkołach czy urzędach. Natomiast 41 proc. jest przeciwna, a 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Połowa badanych opowiedziała się też za zlikwidowaniem uczestnictwa księży w uroczystościach państwowych. 42 proc. wolałoby, żeby w tej kwestii nic się nie zmieniło. Grupę niezdecydowanych stanowi 8 proc.

Czy wiecie, ile kosztuje ślub kościelny? Wielu uważa, że jest to zbyt wygórowana kwota.

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij