×

Najnowszy sondaż poparcia. PiS w zastraszającym tempie odrabia straty

Najnowszy sondaż poparcia przeprowadziła pracownia Estymator dla „DoRzeczy”. Wyniki badania dla wielu mogą okazać się zaskoczeniem. Co by się wydarzyło, gdyby wybory odbyły się dzisiaj?

Kto cieszy się największym zaufaniem Polaków?

Niedawno CBOS przygotował sondaż, w którym ankietowani mogli oceniać swój stosunek do polityków. Każdej z kilkunastu osób przypisywali punkty związane z zaufaniem, obojętnością lub nieufnością. Mogli też odmówić odpowiedzi albo przyznać, że nie znają osoby, do której odnosi się pytanie.

Jak wynika z sondażu, już nie prezydent Andrzej Duda czy premier Morawiecki mogą liczyć na największe zaufanie wśród Polaków. Lepszy wynik osiągnął Szymon Hołownia — aż połowa ankietowanych uznała, że lidera ruchu Polska 2050 darzy największym zaufaniem. Jedynie 7 proc. ankietowanych stwierdziło, że go nie kojarzy.

Na drugim miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 46 proc. badanych. Ale zaufaniem nie darzy go aż 41 proc. osób. Powodów do dumy nie ma także premier Morawiecki, któremu ufa 41 proc. Polaków. Jednak więcej, bo aż 45 proc. ankietowanych, nie darzy go zaufaniem.

Najnowszy sondaż poparcia – PiS odrabia straty

Prezydent i premier są w trudnym położeniu, ale ich partia ma powody do radości. Najnowszy sondaż Estymator dla „DoRzeczy” wskazuje, że mimo wprowadzonych obostrzeń i fali nienawiści związanej z wyrokiem TK w sprawie aborcji, PiS odrabia straty.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 listopada 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 025 dorosłych osób. Uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 36,8 proc., co stanowi wzrost o 3,4 pkt. procentowanego względem poprzedniego sondażu Estymatora. Jednak zwycięskie ugrupowanie zdobyłoby 210 mandatów, a do samodzielnych rządów potrzebne jest zebranie 231.

Według sondażu na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która ma poparcie poparcie 29,3 proc., co również oznacza wzrost o 2,5 pkt. proc. W przeliczeniu na mandaty, KO otrzymałaby ich 144.

Co ciekawe, ruch Szymona Hołowni Polska 2050 cieszył się poparciem 12,7 proc. badanych, czyli o 0,3 pkt. proc. mniej niż ostatnio. Z kolei na Lewicę głos oddałoby 9,4 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.), a Konfederację poparłoby – 6,6 proc. (spadek o 2,1 pkt proc.).

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 55 proc.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij