×

Trybunał Sprawiedliwości o rosyjskiej inwazji. Od tego wyroku nie ma odwołania

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Uznał ją za nielegalną. Od tego wyroku nie ma już odwołania. Jakie będzie miało to konsekwencje?

Wszczęto dochodzenie na wniosek strony ukraińskiej

26 lutego wniosek o uznanie inwazji rosyjskiej na Ukrainę za nielegalną złożył rząd z Kijowa. Zrobił to na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. W dokumencie podkreślono, że strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie za fałszywe. Według strony ukraińskiej posłużyło to jedynie za pretekst dla Putina, aby zaatakować.

Ukraińcy domagali się „pilnego” nakazania Rosji wstrzymania inwazji. Tuż po tym wszczęto postępowanie. Informację o tym przekazał na początku marca prokurator Trybunału Karnego Karim Khan.

Zapoznałem się z wnioskami – wynikającymi ze wstępnego badania sytuacji na Ukrainie – i potwierdziłem, że istnieją uzasadnione podstawy do wszczęcia dochodzenia

– zaznaczył.

Istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że zarówno domniemane zbrodnie wojenne, jak i zbrodnie przeciwko ludzkości, zostały popełnione na terytorium Ukrainy

– dodał.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości o rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Wczoraj, tj. w środę 16 marca, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze wydał wyrok. Uznał, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. W związku z tym Trybunał Sprawiedliwości odrzucił także rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie. Wydał też środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. Decyzję w tej sprawie przekazała przewodnicząca Trybunału sędzia Joan E. Donoghue.

Decyzja zapadła większością głosów. 13 było „za” z kolei 2 przeciw – Rosjanina i Chińczyka. Strony rosyjskiej nie było w Hadze podczas ogłoszenia decyzji.

Przypomnijmy tylko, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze jest organem sądowym ONZ, który powołano do rozstrzygania sporów między państwami. Istotne jest to, że wyroki tego trybunału nie podlegają odwołaniu.

Wczoraj też amerykański Senat jednogłośnie uchwalił rezolucję potępiającą prezydenta Rosji, uznając jednogłośnie, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym.

Źródła: tvn24.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x