×

Nie zabieraj paragonów z supermarketów. Są trujące!

Zagrożenie przy kasach wykryli specjaliści z NSZZ Solidarność. Trujące paragony pojawiają się w losowych sieciach handlowych. Nawet 2 miliony pracowników jest zagrożonych. Przedstawiciele Solidarności nie zamierzają porzucić tematu.

W trakcie kontroli losowo przebadano paragony wydawane w 8 sieciach handlowych. Eksperci NSZZ Solidarność tylko w jednej placówce nie stwierdzili występowania szkodliwej substancji. W pozostałych stężenie przekraczało normalną zawartość i to nawet tysiąc krotnie! Przy dłuższym kontakcie może być on odpowiedzialny za pogorszenie stanu zdrowia.

Pexels.com

Bisfenol A odpowiedzialny za trujące paragony

Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Naśladuje on żeńskie hormony, estrogeny. Stałe narażenie na jego działanie może zwiększać ryzyko chorób. Jest powszechnie stosowany w opakowaniach do żywności, plastikowych butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD czy w sprzęcie elektronicznym. W 2011 roku Unia Europejska zakazała stosowania BPA przy produkcji butelek dla dzieci. Skąd wziął się w paragonach? Tłumaczy to dr Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, dotyczącego narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED.

Bisfenol A po prostu poprawia termoczułość paragonów. Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne. Dodatkowo wzrasta ryzyko zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży.

pixabay.com

Działania prewencyjne

NSZZ Solidarność nie zamierza odpuścić tej sprawie. Żądają także działania przeciwko trującym paragonom ze strony rządu oraz pracodawców.

Przede wszystkim będziemy żądali od pracodawców by wyposażyli pracowników w maseczki i bawełniane rękawice, które są stosowane chociażby w Brukseli. Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rak przez pracowników jest bardzo ważne – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

W najbliższym czasie lepiej zrezygnować z zabierania paragonów robiąc zakupy w hipermarketach. Nie warto ryzykować zdrowiem.

Źródła: www.rp.pl
Fotografie: pexels.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować