×

Nie zabieraj paragonów z supermarketów. Są trujące!

Zagrożenie przy kasach wykryli specjaliści z NSZZ Solidarność. Trujące paragony pojawiają się w losowych sieciach handlowych. Nawet 2 miliony pracowników jest zagrożonych. Przedstawiciele Solidarności nie zamierzają porzucić tematu.

W trakcie kontroli losowo przebadano paragony wydawane w 8 sieciach handlowych. Eksperci NSZZ Solidarność tylko w jednej placówce nie stwierdzili występowania szkodliwej substancji. W pozostałych stężenie przekraczało normalną zawartość i to nawet tysiąc krotnie! Przy dłuższym kontakcie może być on odpowiedzialny za pogorszenie stanu zdrowia.

Pexels.com

Pexels.com

Bisfenol A odpowiedzialny za trujące paragony

Bisfenol A (BPA) to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, stosowany do produkcji tworzyw sztucznych. Naśladuje on żeńskie hormony, estrogeny. Stałe narażenie na jego działanie może zwiększać ryzyko chorób. Jest powszechnie stosowany w opakowaniach do żywności, plastikowych butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD czy w sprzęcie elektronicznym. W 2011 roku Unia Europejska zakazała stosowania BPA przy produkcji butelek dla dzieci. Skąd wziął się w paragonach? Tłumaczy to dr Aleksandra Rutkowska, autorka stanowiska Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, dotyczącego narażenia ludzi na substancje endokrynnie czynne, prezes DetoxED.

Bisfenol A po prostu poprawia termoczułość paragonów. Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne. Dodatkowo wzrasta ryzyko zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży.

pixabay.com

pixabay.com

Działania prewencyjne

NSZZ Solidarność nie zamierza odpuścić tej sprawie. Żądają także działania przeciwko trującym paragonom ze strony rządu oraz pracodawców.

Przede wszystkim będziemy żądali od pracodawców by wyposażyli pracowników w maseczki i bawełniane rękawice, które są stosowane chociażby w Brukseli. Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rak przez pracowników jest bardzo ważne – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

W najbliższym czasie lepiej zrezygnować z zabierania paragonów robiąc zakupy w hipermarketach. Nie warto ryzykować zdrowiem.

Źródła: www.rp.pl
Fotografie: pexels.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować