×

Trąba powietrzna na Śląsku. Uszkodzonych jest co najmniej 20 domów

Trąba powietrzna na Śląsku. Uszkodzonych zostało około 20 domów we wsi Kaniów. Niektóre z nich mają całkowicie zerwane dachy. Ze wstępnych informacji straży pożarnej wynika, że żaden z mieszkańców nie ucierpiał. Nagrania świadków, które trafiły do sieci są porażające.

Trąba powietrzna na Śląsku

Dzisiaj, tj. 7 czerwca 2020 r. ok. godz. 14.00 przez wieś Kaniów w gminie Bestwina (woj. śląskie) przeszła trąba powietrzna z prędkością powyżej 100 km/h. Porywisty wiatr uszkodził co najmniej 22 budynki. W większości przypadków doszło do uszkodzenia połaci dachowej, ale w niektórych domach dachy zostały całkowicie zerwane.

Jak powiedziała Wirtualnej Polsce st. kpt. Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej:

Gwałtowny wiatr uszkodził 22 domy. Na niektórych z nich dachy zostały zerwane całkowicie, na innych spadły całe połacie dachówek. Zerwane zostały linie energetyczne. Wiatr był tak silny, że został porwany nawet blaszany garaż, który owinął się wokół słupa energetycznego

Ze wstępnych informacji straży pożarnej wynika, że żaden z mieszkańców Kaniowa nie ucierpiał. Aktualnie na miejscu pracuje 30 zastępów straży pożarnej zawodowej i ochotniczej. Strażacy pomagają poszkodowanym zakrywać plandekami uszkodzone budynki.

Relacje mieszkańców Kaniowa i okolic

Świadek zdarzenia, pani Dominika, przesłała nagranie do TVN24, na którym widać, jak przez Kaniów przechodzi trąba powietrzna i niszczy dachy budynków. W rozmowie z dziennikarzami kobieta relacjonuje:

Mój mąż z moim siostrzeńcem wyszli na zewnątrz pograć w piłkę, wtedy usłyszeliśmy huk. Zobaczyliśmy, jak śmieci zaczynają fruwać w powietrzu, wtedy krzyknęliśmy do wszystkich, aby chowali się w domach

Superkomórki burzowe nad Polską

Rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski w rozmowie z TVN24 powiedział:

Najwięcej interwencji odnotowaliśmy na Podkarpaciu, Śląsku i Opolszczyźnie. W wielu miejscach zaobserwowano grad, a kulki gradu w niektórych przypadkach wielkością przypominały piłeczki do tenisa stołowego

Dodał też, że tylko dzisiaj do godziny 16 w całej Polsce doszło do 140 podobnych zjawisk.

Z kolei Polscy Łowcy Burz informują na Facebooku:

[…] dzisiejszym burzom towarzyszy również opad gradu o średnicy lokalnie do 3-4 cm. Spora część dzisiejszych burz to superkomórki burzowe. Obecnie najgroźniejsze burze znajdują się w rejonie Rawy Mazowieckiej, Nowego Miasta Nad Pilicą, Działoszyna, Kluczborka, Rzeszowa oraz w woj. opolskim.

IMGW ostrzega

Niestety już się częściowo sprawdziła prognoza pogody na czerwcowy weekend. Jednak nadal może być niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed kolejnymi burzami i burzami z gradem, które w niedzielę mogą wystąpić w jedenastu województwach.

Alerty I stopnia wydano dla województw: mazowieckiego, podlaskiego, części warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i części dolnośląskiego.

Źródła: wiadomosci.wp.pl, pogoda.interia.pl, wiadomosci.onet.pl, tvnmeteo.tvn24.pl
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować