×

Pogoda na sobotę 17 lipca: Gwałtowne burze z gradem. Możliwa trąba powietrzna

Pogoda na sobotę 17 lipca. Dziś znów w całym kraju ma być burzowo. IMGW ostrzega także przed gradobiciem, a nawet trąbą powietrzną.

Pogoda na sobotę 17 lipca

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem w niemal całej Polsce. Największa nawałnica ma przejść na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. W tych regionach możliwe są podtopienia, a nawet trąba powietrzna. Synoptycy spodziewają się jej w południowej części województwa podlaskiego.

Uwaga, dla woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zostało wydane ostrzeżenie 3 najwyższego stopnia. Prognozowane są burze, ulewne opady deszczu od 50 mm do 70 mm lokalnie do 90 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Możliwa trąba powietrzna.

W sobotę 17 lipca w wielu miejscach kraju czeka nad kolejny burzowy i upalny dzień. W niektórych regionach temperatura osiągnie lub przekroczy 30°C. Natomiast burz należy spodziewać się na terenie całej Polski. Zostały wydane ostrzeżenia przed burzami z gradem pierwszego stopnia dla województwa:

  • podkarpackiego,
  • małopolskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • śląskiego,
  • mazowieckiego,
  • lubelskiego,
  • dolnośląskiego,
  • opolskiego.

W niektórych regionach burze mogą utrzymać się nawet całą noc. Największe zagrożenie stanowią jednak ulewne opady deszczu, przeważnie do 40 mm, jednak lokalnie, zwłaszcza na północy, zachodzie i południowym wschodzie, ok 60 mm. Do tego dochodzą porywy wiatru wynoszące na ogół do 80 km/h. Możliwy jest także grad.

Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

– brzmi komunikat IMGW.

Pogoda na sobotę 17 lipca
Twitter

Przyszły tydzień ma być spokojniejszy

Synoptyk IMGW Szymon Ogórek powiedział, że burze powinny ustąpić już w niedzielę na zachodzie Polski i na Pomorzu:

W sobotę pogoda zacznie się uspokajać jedynie na krańcach północno-zachodnich, natomiast w niedzielę w całej zachodniej części kraju. W niedzielę burze będą czekały jedynie mieszkańców wschodniej oraz południowej części Polski.

Zapowiedział także, że przyszły tydzień będzie znacznie spokojniejszy:

Przynajmniej do czwartku, a nawet do piątku, powinno już być mniej burz lub w ogóle ich nie będzie. Będą pojawiały się jedynie przelotne opady deszczu o słabym natężeniu.

Pogoda na sobotę 17 lipca
Freepik
Źródła: twitter.com, pogoda.interia.pl, www.fakt.pl
Fotografie: Twitter, Freepik, www.facebook.com

Może Cię zainteresować