×

Trąba wodna nad polskim morzem. „Były ciemne chmury i zaczął tworzyć się lej”

Trąba wodna nad polskim morzem to widok, który może zapierać dech w piersiach. W końcu nie codziennie dane jest nam oglądać tak spektakularne, a zarazem niebezpieczne zjawisko pogodowe. Jak wskazuje synoptyk, tym razem trąba powietrzna powstała w nietypowych warunkach atmosferycznych.

Trąba wodna nad polskim morzem

Trąba powietrzna nad Bałtykiem pojawiła się w środę po południu i była widoczna z plaży Łukęcinie w woj. zachodniopomorskim.

Zjawisko pogodowe zauważył pan Marek, który w tym czasie spędzał czas nad morzem. Z jego wypowiedzi dowiadujemy się, że zaczął tworzyć się w kłębach ciemnych chmur między Pobierowem a Łukęcinem i obniżał się w kierunku wody. I choć trąby powietrzne bywają szalenie niebezpieczne, pan Marek nie obawiał się żywiołu.

Byłem akurat na spacerze w tamtych okolicach. Były ciemne chmury i zaczął tworzyć się lej. Stanąłem na plaży i obserwowałem go. Było to z bezpiecznej odległości. Zobaczyłem, jak dotknął morza, usłyszałem plusk wody. Po jakichś dwóch minutach lej się wycofał do góry, a chmury poszły w stronę Świnoujścia (…). Było to z pewnej odległości. Był wietrzna pogoda, ale przyjemna. Całość trwała może z 10 minut. Potem pokazało się słońce

– wspomina pan Marek.

Pan Marek przesłał zdjęcia zdjęcia niecodziennego zjawiska pogodowego na Kontakt 24, dzięki czemu wszyscy możemy podziwiać, do czego zdolna jest Matka Natura.

Archiwum prywatne / pan Marek

Archiwum prywatne / pan Marek

Trąba powietrzna nad Bałtykiem powstała w nietypowych okolicznościach

Głos w sprawie trąby powietrznej nad Bałtykiem zabrał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Ekspert zauważył, że zjawisko powstało w dość niespodziewanych okolicznościach. Otóż w północnej części Polski nie tworzyły się chmury cumulonimbus, które zwykle zwiastują wystąpienie trąby powietrznej. Należy natomiast zwrócić uwagę, że trąby wodne różną się od trąb powietrznych. Choć występując stosunkowo często, większość z nich rozpada się po kontakcie ze stałym lądem.

Trąby powietrzne w Polsce

Trąby powietrzne w Polsce to rzadkość. Szacuje się, że występują średnio 8-14 razy w ciągu roku i najczęściej mają miejsce w okresie od maja do sierpnia w godzinach popołudniowych. Wiele wskazuje jednak na to, że wspomniane zjawisko pogodowe będzie pojawiać się w naszym kraju coraz częściej, a to za sprawą zmian klimatu. Co prawda trąby powietrzne występujące w Polsce nie są tak ogromne i niebezpieczne jak te, które występują chociażby w Stanach Zjednoczonych. Nie mniej jednak część Polaków przekonała się już, że potrafią dokonać sporych zniszczeń.

Trąby powietrzne w Polsce! Niesamowite zjawisko udało się sfilmować

Źródła: tvn24.pl
Fotografie: Archiwum prywatne / pan Marek (miniatura wpisu), Archiwum prywatne / pan Marek

Może Cię zainteresować