×

Trąby powietrzne w Polsce! Niesamowite zjawisko udało się sfilmować

Trąby powietrzne w Polsce! To groźne zjawisko w naszym kraju występuje niezwykle rzadko. W miniony weekend mogli je zaobserwować mieszkańcy Pomorza. Mieszkaniec Rybna dostrzegł trąbę powietrzną, gdy był na spacerze z psem. Mężczyźnie udało się wykonać niecodzienne nagranie, które zachwyciło internautów!

Trąby powietrzne w Polsce! Kiedy i jak często występują?

Za nami weekend daleki od wymarzonego, przynajmniej jeśli chodzi o warunki pogodowe. Sprawdziły się prognozy, w których ostrzegano przed nawałnicami (IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami dla północy, centrum i południowego wschodu Polski). W sobotę nad przeważającą częścią kraju przeszły burze z ulewnym deszczem. Termometry wskazywały od 16 do 24 st. C.

Szczególne „atrakcje” pogodowe pojawiły się na Pomorzu. Prócz burz i deszczu, mieszkańcy mogli też zaobserwować trąby powietrzne! W Polsce występują one niezwykle rzadko i (na szczęście) nie są tak ogromne, jak te, które pojawiają się np. w Stanach Zjednoczonych. Ale i w naszym kraju potrafią siać spustoszenie.

Trąba powietrzna (nazywana też tornadem) zwykle ma postać leja kondensacyjnego – węższy koniec dotyka powierzchni ziemi i często otoczony jest chmurą odłamków oraz pyłu. Według TVN Meteo, trąby powietrzne w Polsce występują średnio 8-14 razy w ciągu roku, najczęściej w okresie od maja do sierpnia.

Nagranie wideo – trąba powietrzna w Polsce

W minioną sobotę trąbę powietrzną zaobserwował mieszkaniec Rybna, który akurat wybrał się na spacer z psem. Mężczyzna zdołał nagrać to niezwykłe zjawisko.

Świetne ujęcie. Jeśli za drzewkami nie ma zbiornika wodnego, mamy tu do czynienia z trąbą lądową (ang. landspout), jeśli jest – z wodną (ang. waterspout). Trąby, którym towarzyszy spływ chłodnej masy powietrza, powstają w znacznie łagodniejszych warunkach niż typowe tornada, choć mogą powodować punktowe szkody. Gratulacje dla autora

– czytamy w komentarzu Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

Trąby o „dobrze wykształconym leju kondensacyjnym” widoczne były także w Orłowie, Lubieszewie oraz Nowym Dworze Gdańskim. Prawdopodobnie pojawiły się także w innych rejonach.

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu turystom w Jastarni udało się nagrać inne nietypowe zjawisko. Nad Bałtykiem pojawiła się trąba wodna, widoczna z niewielkiej odległości od wybrzeża. Trąba wodna jest rodzajem trąby powietrznej, powstaje jednak nad powierzchnią zbiorników wodnych.

Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować