×

To samo danie w restauracji po 2 latach. Jak bardzo wzrosła jego cena?

Ile kosztuje to samo danie w restauracji po 2 latach? Popularni influencerzy postanowili to sprawdzić. W tym celu zabrali stary paragon, wybrali się do lokalu sprzed dwóch lat i złożyli identyczne zamówienie. Zanim poznasz prawdę, sam odpowiedz sobie na pytanie, o ile procent mogła wzrosnąć kwota widniejąca na rachunku?

To samo danie w restauracji po 2 latach

Inflacja w Polsce szaleje. Wzrost cen zauważalny jest z miesiąca na miesiąc, z tygodnia na tydzień, a czasami nawet z dnia na dzień. Na własnej skórze postanowili przekonać się o tym influencerzy Jakub i Dawid. Obaj wybrali się do restauracji, w której byli dwa lata wcześniej, i zrealizowali to samo zamówienie. Mieli ze sobą stary paragon, dlatego mogli porównać, jak bardzo przez ten czas zmieniła się cena.

Znaleźliśmy paragon z restauracji sprzed dwóch lat i postanowiliśmy udać się do tego samego lokalu na taki sam obiad tylko dwa lata później. Ciekawi byliśmy jak zmieniły się ceny. Zamówiliśmy dokładnie to samo, co kiedyś: rosół, pomidorową i dwa schabowe.

Kiedyś zapłaciliśmy za taki obiad 69zł, a dziś? Wiedzieliśmy, że musi być drożej, bo wciąż słyszymy o wzroście cen, ale jak dostaliśmy rachunek, to opadły nam szczęki.

Okazało się, że w ciągu dwóch lat cena wzrosła o 40% i wyniosła 97zł. Wychodzi na to, że dziś za te same pieniądze co kiedyś, byłoby nas stać na nieco ponad połowę schabowego.

Politycy rządowi mówią, że trzeba pamiętać, że ze wzrostem cen rosną nam przecież wynagrodzenia… To my zadamy pytanie: Komu przez ostatnie dwa lata wzrosła pensja o 40%?

6 stycznia 2020 roku za rosół, zupę pomidorową i dwa schabowe z dodatkami zapłacili 69 złotych. Dokładnie dwa lata później cena była zdecydowanie wyższa. Za dokładnie te same danie 6 stycznia 2022 roku musieli zapłacić aż 97 złotych – rosół jak i zupa pomidorowa podrożały o 5 zł, a zestaw ze schabowymi o 9 zł! Oznacza to, że całościowa cena wzrosła aż o 40 procent!

Reakcja internautów

Wpis błyskawicznie wywołał fale komentarzy. Wielu internautów podkreśliło, że zauważa znaczny wzrost cen niemal na każdym kroku, podczas gdy ich pensje wzrosły tylko symbolicznie lub pozostały niezmienne. Byli też tacy, którzy ze zrezygnowaniem stwierdzili, że ich zarobki spadły przez „Polski Ład”.

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), www.facebook.com

Może Cię zainteresować

zamknij