×

To już koniec letniej aury? Synoptycy ostrzegają przed ulewnymi deszczami

To już koniec letniej aury? Wszystko wskazuje na to, że piękna słoneczna pogoda w najbliższy weekend zmieni się w ponurą, a nawet niebezpieczną jesień. Synoptycy ostrzegają: przed nami trudne dni. Możliwe nawet podtopienia!

To już koniec letniej aury?

Jeśli ktoś nie zdążył się zaopatrzyć w kalosze i parasole, to najlepsza pora, by o nich pomyśleć. Już w piątek 25 września czekają nas duże zmiany.

Najzimniej będzie w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie, gdzie temperatura nie przekroczy 16 stopni Celsjusza. Tylko trochę cieplej będzie we Wrocławiu (18°C), a także Koszalinie i Opolu (20°C).

Najcieplej będzie w Białymstoku, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Radomiu i Płocku, gdzie termometry wskażą 24 stopnie.

Jednak to nie temperatura będzie głównym problemem…

Ulewne deszcze w weekend

W sobotę pogoda nie będzie nas rozpieszczać – ochłodzi się jeszcze mocniej. Do tego będzie ulewnie, a miejscami nawet niebezpiecznie!

Jak informuje portal twojapogoda.pl, w weekend temperatura nie przekroczy 10 stopni! Uczucie zimna będzie wzmagał porywisty wiatr.

W dniach 26-28.09 (włącznie) możemy spodziewać się wyjątkowo obfitych opadów deszczu. Na zachodzie i południu kraju możliwe są podtopienia i gwałtowne wezbrania rzek. Może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.

W piątek ulewnych deszczy powinni spodziewać się mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Ale deszcz popada również w innych częściach kraju.

Natomiast od soboty do niedzieli spadnie od 40 do 80 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Najbardziej zagrożonych jest 10 województw: łódzkie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie i świętokrzyskie. W Sudetach opady mogą dochodzić do nawet 150 litrów na metr kwadratowy.

Mieszkańcy obszarów powinni przygotować się na możliwość wystąpienia podtopień i śledzić ostrzeżenia pogodowe!

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować