×

Testament Barbary Krafftówny ujawniony. Kto odziedziczy po niej cały majątek?

Niespełna dwa tygodnie temu media obiegła informacja o śmierci 93-letniej Barbary Krafftówny. Utytułowana aktorka w czasach powojennych zrobiła bardzo wiele dla polskiego kina i kultury. Jak dowiedział się „Super Express”, na długo przed śmiercią został spisany testament Barbary Krafftówny. Kto odziedziczy majątek i jaka była ostatnia wola aktorki?

Kim była Barbara Krafftówna?

Barbara Krafftówna przyszła na świat 5 grudnia w 1928 roku w Warszawie. Jej ojciec był naczelnym architektem w Łucku. Matka nie pracowała, zajmowała się domem. Barbara była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Po śmierci ojca i wybuchu II wojny światowej, rodzina przeprowadziła się do Warszawy uciekając z Wołynia przed Sowietami.

Krafftówna od wczesnych lat wykazywała zainteresowanie aktorstwem, dlatego w 1945 roku na nowo podjęła naukę w Studiu, które po wojnie działało przy Teatrze Starym w Krakowie. Po scenach Teatru Wybrzeże po raz pierwszy zadebiutowała w listopadzie 1946 roku w roli Rybaczki w „Homerze i orchidei”, sztuce Tadeusza Gajcego. Dwa lata później zdała egzamin aktorski w Studiu Galla. Krafftówca po Teatrze Wybrzeże występowała kolejno w teatrach im. Stefan Jaracza w Łodzi, Dramatycznym we Wrocławiu i czterech teatrach warszawskich: Nowej Warszawy, Komedia, Narodowym, Syrena i Współczesnym.

testament Barbary Krafftówny
Wikimedia Commons

W 1953 roku Krafftówna zadebiutowała w filmie Jana Rybkowskieo, epizodem w „Sprawie do załatwienia”. Największy rozgłos przyniosły jej rolę w filmach: „Jak być kochaną”, „Ostatnia akcja” czy „Czterej pancerni i pies”. Była znakomitą aktorką.

Przez całą swoją karierę otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jednym z ostatnich było odznaczenie Krzyżem Komandorskmi z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, którym 11 listopada 2019 roku odznaczył Barbarę Krafftównę prezydent Andrzej Duda.

Barbara Krafftówna od lat mieszkała w centrum Warszawy w kamienicy, która została wybudowana w okresie międzywojennym. Zmarła w nocy z 22 na 23 stycznia w Domu Artysty Weterana w Skolimowie w wieku 93 lat.

Testament Barbary Krafftówny

Najbliższą rodziną Barbary Krafftówny był mieszkający w Kanadzie 36-letni wnuk Michał. To właśnie jemu przepisała majątek, na który składa się m.in. warte ponad 1,5 miliona złotych mieszkanie w centrum Warszawy. Mieszkanie, w którym znajduje się pełno drogocennych pamiątek i antyków.

testament Barbary Krafftówny
Wikimedia Commons

Ostatnia wola Barbary Krafftówny

Barbara Krafftówna na niedługo przed śmiercią zdradziła swojej przyjaciółce ostatnią wolę. Chciała zostać skremowana. Tak też się stało. Kilka dni po śmierci, ciało aktorki zostało spalone, a jej prochy umieszczone w urnie.

Pogrzeb Barbary Krafftówny odbył się dzisiaj 4 lutego. Zmarła aktorka została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródła: www.se.pl, commons.wikimedia.org
Fotografie: "Czterej pancerni i pies" (miniatura wpisu), Wikimedia

Może Cię zainteresować

zamknij