×

Testament Barbary Krafftówny ujawniony. Kto odziedziczy po niej cały majątek?

Niespełna dwa tygodnie temu media obiegła informacja o śmierci 93-letniej Barbary Krafftówny. Utytułowana aktorka w czasach powojennych zrobiła bardzo wiele dla polskiego kina i kultury. Jak dowiedział się „Super Express”, na długo przed śmiercią został spisany testament Barbary Krafftówny. Kto odziedziczy majątek i jaka była ostatnia wola aktorki?

Kim była Barbara Krafftówna?

Barbara Krafftówna przyszła na świat 5 grudnia w 1928 roku w Warszawie. Jej ojciec był naczelnym architektem w Łucku. Matka nie pracowała, zajmowała się domem. Barbara była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Po śmierci ojca i wybuchu II wojny światowej, rodzina przeprowadziła się do Warszawy uciekając z Wołynia przed Sowietami.

Krafftówna od wczesnych lat wykazywała zainteresowanie aktorstwem, dlatego w 1945 roku na nowo podjęła naukę w Studiu, które po wojnie działało przy Teatrze Starym w Krakowie. Po scenach Teatru Wybrzeże po raz pierwszy zadebiutowała w listopadzie 1946 roku w roli Rybaczki w „Homerze i orchidei”, sztuce Tadeusza Gajcego. Dwa lata później zdała egzamin aktorski w Studiu Galla. Krafftówca po Teatrze Wybrzeże występowała kolejno w teatrach im. Stefan Jaracza w Łodzi, Dramatycznym we Wrocławiu i czterech teatrach warszawskich: Nowej Warszawy, Komedia, Narodowym, Syrena i Współczesnym.

W 1953 roku Krafftówna zadebiutowała w filmie Jana Rybkowskieo, epizodem w „Sprawie do załatwienia”. Największy rozgłos przyniosły jej rolę w filmach: „Jak być kochaną”, „Ostatnia akcja” czy „Czterej pancerni i pies”. Była znakomitą aktorką.

Przez całą swoją karierę otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Jednym z ostatnich było odznaczenie Krzyżem Komandorskmi z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, którym 11 listopada 2019 roku odznaczył Barbarę Krafftównę prezydent Andrzej Duda.

Barbara Krafftówna od lat mieszkała w centrum Warszawy w kamienicy, która została wybudowana w okresie międzywojennym. Zmarła w nocy z 22 na 23 stycznia w Domu Artysty Weterana w Skolimowie w wieku 93 lat.

Testament Barbary Krafftówny

Najbliższą rodziną Barbary Krafftówny był mieszkający w Kanadzie 36-letni wnuk Michał. To właśnie jemu przepisała majątek, na który składa się m.in. warte ponad 1,5 miliona złotych mieszkanie w centrum Warszawy. Mieszkanie, w którym znajduje się pełno drogocennych pamiątek i antyków.

Ostatnia wola Barbary Krafftówny

Barbara Krafftówna na niedługo przed śmiercią zdradziła swojej przyjaciółce ostatnią wolę. Chciała zostać skremowana. Tak też się stało. Kilka dni po śmierci, ciało aktorki zostało spalone, a jej prochy umieszczone w urnie.

Pogrzeb Barbary Krafftówny odbył się dzisiaj 4 lutego. Zmarła aktorka została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródła: www.se.pl, commons.wikimedia.org
Fotografie: "Czterej pancerni i pies" (miniatura wpisu), Wikimedia

Może Cię zainteresować