×

Służby specjalne ostrzegają: Smart telewizory są „oknem” do Twojego domu dla hakerów

Inteligentne telewizory znikają ze sklepowych półek w imponującym tempie. FBI ostrzega: jeżeli wprowadzasz Smart TV do domu, odbierasz sobie prywatność.

Kochamy oglądać telewizję. Przeciętny Polak ogląda telewizję przez ponad 4,5h dziennie. Inteligenty telewizor to taki, który łączy się z Internetem i umożliwia korzystanie z różnych aplikacji i usług.

Czy Smart TV to dodatkowe udogodnienie, czy też zapraszanie do domu hakerów?

TV w dom, szpieg w dom…

W USA elektronika w Black Friday jest zdecydowanie tańsza, niż w pozostałe dni sprzedażowe. Inteligentne telewizory w sprzedają się wtedy niczym świeże bułeczki. Z tej okazji FBI postanowiło przestrzec klientów sklepów, a przy tym wszystkich użytkowników Smart TV!

FBI ostrzega, że telewizor Smart TV może być wykorzystywany jako szpieg cyfrowy.

Nawet jeśli twój nowoczesny telewizor nie posiada mikrofonu ani kamery video, nie oznacza to, że możesz czuć się  bezpiecznie! Urządzenie wciąż może informować firmy zewnętrzne o tym co oglądasz i jak długo, wysyłając raporty użytkowania.

Niewielu o tym wie

Większość telewidzów nie jest świadomych, że poprzez inteligentne telewizory, firmy zewnętrzne mogą uzyskać dokładne dane na temat użytkowników.

W praktyce oznacza to po prostu, że zarówno producent telewizora, jak i twórcy aplikacji, mogą cię podsłuchiwać i podglądać w twoim własnym domu!

Choć nie ma na to dowodów, niektórzy producenci mogą zdobyte w ten sposób dane udostępniać. W jakim celu?

Dla zysku. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze…

Otwórz drzwi hakerowi

Wraz z rozwojem technologii, rozwija się również cyberprzestępczość. Jak to możliwe, że kupując Smart TV, otwieramy drzwi cyberprzestępcy?

Niestety, ale niezabezpieczony telewizor umożliwia hakerom łatwy dostęp do wejścia przez router. Nawet jeśli twój komputer jest zabezpieczony, haker może wykorzystać telewizor do swoich celów.

Warto mieć tego świadomość, ponieważ o niebezpieczeństwie ze strony hakerów zazwyczaj mówi się jedynie w kontekście komputerów.

Jak się chronić?

Po pierwsze, można zmodyfikować domyślne ustawienia w taki sposób, aby jak najlepiej chroniły prywatność.

Niektórzy podpowiadają, że dobrym rozwiązaniem może być naklejenie kawałka taśmy / plastra na wbudowanej kamerze.

Każdy kto posiada inteligentny telewizor, powinien również pamiętać o tym, aby go regularnie konfigurować i instalować na bieżąco aktualizacje.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować