×

Najbardziej poszukiwana Polka na świecie. Szuka jej 190 państw i Interpol

Najbardziej poszukiwana Polka na świecie to prawdopodobnie Joanna Segelstrom. Szuka jej aż 190 państw. W dodatku kobieta ma wystawioną czerwoną notę Interpolu (to wniosek o zatrzymanie, tymczasowe aresztowanie i ekstradycję). Wiadomo, że dopuściła się oszustw na o wiele większą skalę niż Amber Gold!

Wszystko zaczęło się od galerii

Jeszcze kilka lat temu Joanna Segelstrom obracała się w wyższych sferach. W Trelleborgu w Szwecji otworzyła galerię sztuki nowoczesnej Galleri New Form. W szybkim czasie inwestycja ta sprawiła, że Polka stała się jedną z najbogatszych osób w mieście. Postanowiła wtedy otworzyć filie swojej galerii na całym świecie, m.in. w Miami.

Jako jedna z pierwszych, sprawę tych oszustw opisała Agnieszka Szwajgier z Radia 357. Historia najbardziej poszukiwanej Polki na świecie została także opisana w reportażu Polsat News. Kobieta pochodząca z Wadowic była na samym szczycie, a teraz poszukuje jej 190 krajów oraz Interpol. Jej oszustwa opiewają na miliony! Jednak na czym dokładnie polegały przekręty Joanny Segelstrom?

Najbardziej poszukiwana Polka na świecie

Oszukani to „inwestorzy”, którzy wkładali olbrzymie sumy w konkretne dzieła sztuki. Kupowali je od Joanny Segelstrom, a kilka miesięcy później ona odkupywała je od nich nawet o kilkadziesiąt procent drożej. Takim oto sposobem powstawała piramida finansowa. Udział w niej brali nie tylko inwestorzy, ale również i pośrednicy oraz księgowe. Na samym jej szczycie byli Joanna oraz jej syn Mikael.

Poszkodowani przez Segelstrom zostali również i Polacy, np. prezes NIK-u Marian Banaś czy aktorka Grażyna Wolszczak.

Niestety największą grupę oszukanych stanowią oczywiście osoby, które uwierzyły w łatwy zysk pośrednikom i w konsekwencji wzięły setki tysięcy kredytu. Jak się później okazało, zostały z olbrzymim długiem do spłacenia, ale bez jakiegokolwiek dzieła sztuki i zysku z niego.

Szacuje się, że w związku z przestępczą działalnością osób reprezentujących Galleri New Form inwestrzy stracili około 300 milionów złotych. Niektóre wyliczenia mówią, że mógł być to nawet i miliard złotych.

Wiadomo, że ABW i prokuratura w Białymstoku zajmuje się wspólnikami Joanny Segelstrom. Jednak na razie tylko dwie osoby usłyszały zarzuty. Służby zabezpieczyły ich majątki, które warte są około 20 milionów złotych. Mają jednak odpowiadać z wolnej stopy.

Z kolei Szwedzi nie prowadzą żadnego śledztwa. Szwedzki syndyk przejął jedynie część majątku Joanny Segelstrom.

Zarówno 53-letniej kobiecie, jak i jej synowi grozi około 15 lat więzienia. Od ponad 3 lat są jednak nieuchwytni dla organów ścigania.

LIST GOŃCZY:

Poszukiwana: Joanna Segelstrom

Data urodzenia: 31.05.1968r.

Miejsce zamieszkania: Wadowice (ostatnie lata przebywała w Szwecji)

Imię ojca: Mieczysław

Imię matki: Jadwiga

Kwalifikacja przestępstwa: art. 286 par. 1 Kodeksu Karnego

najbardziej poszukiwana polka na świecie 2
Źródła: www.polsatnews.pl, www.o2.pl
Fotografie: Interpol (miniatura wpisu), Interpol

Może Cię zainteresować

zamknij