×

Rząd rozda bony! Będzie można je wydać na nowy telewizor

Bony na TV wejdą w życie. Mają być one odpowiedzią na zmiany w standardzie nadawania telewizji naziemnej. W wyniku zmian kilka milionów gospodarstw domowych może utracić możliwość oglądania dostępnych w ten sposób kanałów. Tyczy się to m.in. programów TVP.

Zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej

Jeszcze w 2022 roku telewizja naziemna będzie sukcesywnie przełączana w poszczególnych województwach ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC. Operacja będzie przeprowadzana w czterech etapach.

  • I etap – od 28 marca 2022 roku w woj. dolnośląskim i lubuskim,
  • II etap – od 25 kwietnia 2022 roku w woj. kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim,
  • III etap – od 23 maja 2022 roku w woj. łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim,
  • IV etap – od  27 czerwca 2022 roku w woj. lubelskim, mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Migracje do standardu DVB-T2/HEVC mają zakończyć się w okolicach połowy roku i co dla niektórych mogą oznaczać koniec dostępu do telewizji naziemnej. Tyczy się to telewizorów, które nie są zgodne z nowym standardem, w wyniku czego nie będą odbierać kanałów.

bony na TV
Raxpixel

Bony na TV

Rząd postanowił wyciągnąć rękę do wszystkich tych, którzy po wprowadzeniu zmian nie będą mogli odbierać kanałów telewizji naziemnej. Powstała ustawa, zgodnie z którą można otrzymać bon w wysokości 100 zł na zakup dekodera obsługującego DVB-T2/HEVC. Bon w całości pokryje koszt sprzętu. Będzie ędzie można zapłacić nim w sklepie. Bon może być również alternatywnie wykorzystany do zakupu telewizora. Jego koszt zostanie wówczas obniżony o 100 zł.

Chciałbym po krótce streścić prace, które miały miejsce na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas której padła taka deklaracja, że zaproponujemy poprawki, których celem będzie modyfikacja tego projektu w taką stronę, aby uwzględniał on też możliwość sfinansowania w ramach tego programu, wymiany telewizora na taki model, który będzie odbierał naziemną telewizję cyfrową w nowym standardzie

– oznajmił Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa.

bony na rv
Youtube

Bony na TV. Ludzie podejrzewają, że inicjatywa rzuądu to pułapka

Przyznawanie bonu będzie odbywać się za pośrednictwem kanału internetowego oraz w placówkach Poczty Polskiej. W związku z tą informacją, w głowach wielu Polaków błyskawicznie zapaliła się pomarańczowa lampka. Podejrzewają, że bon jest pułapką, która ma posłużyć do stworzenia listy posiadaczy telewizorów i weryfikacji, czy osoby ubiegające się o bon płacą abonament RTV. Przypomnijmy, że abonament za telewizor i radio w 2022 roku jest zależny od okresu, za jaki chcemy zapłacić. Abonament za 2 miesiące wynosi 47,50 zł, za 3 miesiące 70,60 zł,, a za pół roku 139,70 zł płacone w ratach. Kara za uchylenie się od tego obowiązku to nawet 1500 zł! Rząd odpiera jednak zarzuty i zarzeka się, że nie jest to jego celem.

Wierzysz w zapewnienia rządu?

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: www.rawpixel.com

Może Cię zainteresować

zamknij