×

Polscy policjanci ocieplają swój wizerunek. Sposób, jaki wybrali wydaje się kontrowersyjny

Funkcjonariusze policji budzą w Polsce mieszane uczucia. Teledysk polskich policjantów ma ocieplić wizerunek niebieskich mundurowych. W klipie wystąpiło czterech policjantów.

Teledysk polskich policjantów

Teledysk miał swoją premierę 12 listopada i szybko zdobył popularność. Obecnie ma ponad 700 tysięcy wyświetleń , ale liczba ta stale rośnie.

Został on wykonany w profesjonalny sposób. Wykorzystano w nim ujęcia z policyjnych kamer, na których zarejestrowano policjantów w trakcie pracy.

Jestem policjantem, czyli JP. Psy dają głos, nie CHWDP. Chcę wam dać prawdę, dumny z bycia psem, prosto z ulicy rap, bez żadnych ściem. Robimy porządek na polskich ulicach, zło czy dobro, cienka niebieska linia. Funkcjonariusze, crème de la crème. Psy dają głos, dumny z bycia psem!!

W klipie wystąpił także Youtuber – policjant Sierżant Bagieta. Na swoim kanale ukazuje tajniki pracy policjanta, jednak nie ujawnia swojej twarzy i ma to naturalnie związek z jego pracą. Obecnie posiada ponad 130 tysięcy subskrybentów.

„Dumny z bycia Psem”

To zrealizowany w czasie wolnym od służby niezależny projekt czterech policjantów. Ideą stworzenia piosenki oraz teledysku było budowanie pozytywnego wizerunku Policji jako formacji, w której służą ludzie z pasją. Środki na wyprodukowanie utworu zbierano wcześniej w serwisach społecznościowych.

Sebiksie, Karyno, Dżesiko, Brajanie. To już szósta rano, słyszycie pukanie?

Policjanci są często ukazywani jako główni wrogowie mieszkańców blokowisk i wielu raperów tworzyło o tym swoje kawałki. Słynne hasło HWDP wywodzi się z tych środowisk. Ten slogan, często wypisywany na murach, jest przez część młodzieży uznawany za formę prowokacji lub sprzeciwu wobec Policji.

Skrót pojawia się także w tekstach polskiej muzyki hip-hopowej. Propagatorem hasła jest grupa Hemp Gru, której założyciel Wilku pierwotnie zawarł slogan w utworze „28.09.97” na albumie Skandal z 1998 r. ówczesnej grupy Mistic Molesta.

Sam slogan doczekał się licznych przeróbek i tłumaczeń. Policja wykorzystała go jako skrót w kampanii przeciwko przestępczości (cztery litery skrótu oznaczały Hamujemy Wszelkie Działania Przestępcze).

Jak oceniacie kawałek „Dumny z bycia psem”?

______________________________________________
* Zdjęcie w miniaturce ma charakter poglądowy

Źródła: www.youtube.com
Fotografie: Ba-bamail (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij