×

17-latek dostał zawału. O życie nastolatka walczyli funkcjonariusze policji

Ten młody chłopak z pewnością nie przypuszczał, że nagle przyjdzie mu walczyć o życie. 17-latek dostał zawału. O życie młodzieńca z Gołkowic walczyli policjanci. Czy nastolatka udało się uratować?

17-latek dostał zawału

Dramatyczne sceny rozegrały się 9 listopada około godz. 22 w Gołkowicach. W domu jednorodzinnym przy ul. Dębina ojca i babcię nagle zaalarmował hałas z pokoju 17-latka. Kiedy weszli do środka, młodzieniec leżał na podłodze i nie dawał oznak życia. Natychmiast chwycili za telefon i zadzwonili na policję. Chwilę później na miejscu było już dwóch mundurowych: starszy sierżant Radosław Sosna i sierżant Eryk Sztwiertnia. Nie było ani chwili do stracenia, dlatego oboje niezwłocznie podjęli reanimację, którą prowadzili na zmianę do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

slaska.policja.gov.pl (zdjęcie ilustracyjne)

slaska.policja.gov.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Kiedy nastolatka przejęli medycy, policjanci w dalszym ciągu pomagali przy prowadzonych już przez zespół ratownictwa działaniach ratowniczych. Na szczęście, dzięki podjętej natychmiastowo walce o życie nastolatka, udało się przywrócić jego funkcje życiowe i chłopak został zabrany do szpitala. Według wstępnych badań przeprowadzonych przez medyków, 17-latek przeszedł zawał serca

Mówi się, że zawód policjanta jest wyjątkowy i dla wyjątkowych ludzi. Zdecydowanie potwierdzili to policjanci z Gołkowic, którzy zareagowali automatycznie, zgodnie z hasłem: „Pomagamy i chronimy”

– podsumowali funkcjonariusze.

Zawały w tak młodym wieku zdarzają się bardzo rzadko

Zawały serca u osoby w młodym wieku, która nie ma wrodzonej wady serca i miażdżycy, zdarzają się bardzo sporadycznie, ale się zdarzają. Mogą mieć miejsce w szczególnych sytuacjach, jak np. po zażyciu niektórych narkotyków, przy skrajnie wysokim stężeniu cholesterolu czy dysproporcji pomiędzy zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen a jego dostarczaniem przez tętnice wieńcowe. Należy dodać, że coraz częściej na zawał narażone są osoby młodsze żyjące w dużym stresie, prowadzące złą dietę i niestroniące od używek.

Jak rozpoznać zawał u młodej osoby? Oto kilka z najbardziej charakterystycznych objawów:

  • ból, pieczenie, rozdzieranie lub gniecenie usytuowane najczęściej za mostkiem trwające dłużej niż 15 minut,
  • bardzo rzadki kłucie, duszność i męczliwość,
  • ból promieniujący do lewej ręki, barku, żuchwy, pleców.
Źródła: www.wprost.pl
Fotografie: Rawpixel (miniatura wpisu), www.rawpixel.com

Może Cię zainteresować