×

Świadczenie postojowe dla seniorów! Ponad 6 tysięcy złotych

Świadczenie postojowe dla seniorów obejmuje tych, którzy pobierają emeryturę, a jednocześnie pozostają aktywni zawodowo. Z tytuły wykonywanej pracy zostali oni objęci tarczą antykryzysową. W ramach świadczenia postojowego mogą otrzymać ponad 6 tysięcy złotych!

Waloryzacja świadczeń emerytalnych

Świadczenia emerytalne co roku poddawane są waloryzacji. 1 czerwca każdego roku następuje waloryzacja przyszłych emerytur, gromadzonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzacje kapitału początkowego. Z kolei każdego marca są waloryzowane świadczenia już wypłacane. Wysokość waloryzacji zależy od inflacji, przypisu składek i dynamiki wzrostu PKB.

Dodatkowo, seniorzy, którzy pobierają renty i emerytury, ale pozostają aktywni zawodowo, w tym roku mogą liczyć na dodatkowe pieniądze w ramach tarczy antykryzysowej. Nawet 6 tysięcy złotych!

Z powodu pandemii koronawirusa, wiele osób boryka się z problemami finansowymi. Niektórzy stracili pracę, inni nie otrzymują  zamówień, właściciele firm tracą klientów, a wszyscy zamiast inwestować, wolą w tych ciężkich czasach oszczędzać. Świadczenia zawarte w rządowej tarczy antykryzysowej mają ograniczyć negatywne skutki pandemii na gospodarkę oraz byt pracowników.

Świadczenie postojowe dla seniorów

Kluczowym terminem jest tu „świadczenie postojowe”, do którego mają prawo wszyscy pracownicy, również seniorzy dorabiający do emerytury, prowadzący działalność gospodarczą,  zatrudnieni na umowę zlecenie lub o dzieło. Świadczenie postojowe może sięgnąć nawet kwoty 6240 złotych!

Szacuje się, że w Polsce około 220 tysięcy seniorów prowadzi działalność gospodarczą, a kolejne tysiące dorabia do świadczenia na tzw. umowach śmieciowych.

Przepisy zakładają wypłatę świadczenia postojowego w wysokości nawet 2080 zł, jeśli umowa z pracodawcą opiewa na więcej niż 1300 złotych. Jeśli kwota jest niższa, ZUS wypłaci świadczenie w wysokości zapisanej w umowie. W przypadku seniora wysokość pobieranej emerytury nie ma tu żadnego znaczenia.

Wniosek można składać trzykrotnie. To oznacza, że w ramach tarczy antykryzysowej można otrzymać w sumie ponad 6 tysięcy złotych! Wystarczy tylko udokumentować, że z powodu epidemii koronawirusa nie wpłynęło wynagrodzenia z tytułu umowy z pracodawcą, albo wypłata była mniejsza. Wykazać, że przychody nie przekraczają 15 595,74 zł, a umowa została zawarta przed 1 lutego br.

Seniorzy prowadzący własną działalność gospodarczą, którzy rozpoczęli ją przed 1 lutego 2020 roku muszą  wykazać spadek przychodów o co najmniej 15 proc, a aktualne przychody nie mogą  przekraczać kwoty 15 595,74 zł

Źródła: www.fakt.pl, superbiz.se.pl, www.popularne.pl
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij