×

Emeryci mogą zyskać dodatkowe 2 tysiące zł do emerytury. Jaki jest warunek?

Dodatkowe 2 tysiące zł do emerytury? Niektóre osoby mogą liczyć na dodatkowe pieniądze! Jakie trzeba spełnić warunki?

Dodatkowe 2 tysiące zł do emerytury

Wciąż wiele osób nie wie, że świadczenie postojowe przysługuje także seniorom. Kto może w takim razie otrzymać postojowe w wysokości 2 080 złotych? Przede wszystkim osoby, które rozpoczęły prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku. Obowiązkowo nie mogły zawiesić działalności i do tego muszą spełniać wytyczne co do przychodów.

Jak podaje serwis Biznesinfo.pl:

Ważna jest także wysokość przychodów z ostatnich miesięcy. Jeśli w miesiącu przed złożeniem wniosku o świadczenie postojowe wysokość przychodów nie przekroczyła 1 299,99 zł, to świadczenie przysługuje osobie emerytowanej w wysokości sumy wynagrodzeń z wykonywanych wtedy umów.

Otóż przychód z miesiąca poprzedzającego miesiąc przed miesiącem złożenia wniosku musi wykazywać, że zanotowali oni o 15 proc. niższy przychód niż w miesiącu poprzedzającym. Nie mogą także mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą

Z kolei 1 300 zł postojowego otrzymają emeryci, którzy rozliczają podatek kartą podatkową oraz są zwolnieni z opłacania podatku VAT. Podobnie, jak w przypadku osób prowadzących działalność nie mogą mieć innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Warto jednak pamiętać, że przychód z umów cywilnoprawnych nie może przekroczyć określonej wartości.

Przychód z umowy cywilnoprawnej nie może także przekroczyć „kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku

– wyjaśnia portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenie postojowe można otrzymać maksymalnie trzy razy. Aby ponownie ubiegać się o wsparcie, należy wykazać, że sytuacja materialna nie uległa poprawnie po wypłacie świadczenia postojowego. Wciąż można składać wnioski za miesiące ubiegłe takie jak kwiecień czy maj.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: nowiny24.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować