×

Rząd przyjął pakiet mieszkaniowy. Dopłaty do czynszów nawet 1500 zł miesięcznie

Dopłaty do czynszów i dodatki mieszkaniowe w ramach „Mieszkania na start”. Rząd przyjął projekt ustawy, który ma wesprzeć finansowo najemców dotkniętych pandemią koronawirusa.

Dopłaty do czynszów

Rząd przyjął właśnie pakiet mieszkaniowy realizowany od początku stycznia przez resort Jadwigi Emilewicz. Dopłaty do czynszów mają pomóc osobom o najniższych dochodach w trakcie pandemii koronawirusa.

Zaproponowany przez nas szeroki pakiet zmian w budownictwie społecznym i komunalnym jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na tańsze mieszkania na wynajem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, wywołanej pandemią koronawirusa, zapotrzebowanie to może rosnąć. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej – dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych. Pozwolą one budować tańsze mieszkania. Nasze propozycje dla budownictwa mają być  impulsem, kołem zamachowym dla polskiej gospodarki.

– powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Pomoc nie dla każdego

Rząd jeszcze w tym roku ma zamiar przeznaczyć na ten cel nawet 420 mln złotych. Jednakże otrzymanie takiej pomocy związane jest z kilkoma wymogami. Dodatek przysługuje wyłącznie najemcom, których średni dochód z ostatnich trzech miesięcy jest równy lub niższy niż 1287,25 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Im wyższy dochód tym mniejsze dofinansowanie. Dodatkowo mieszkanie nie może mieć powierzchni większej niż 52 mkw.

W projekcie jest mowa także o dopłatach mieszkaniowych w wysokości 1500 zł przez pół roku. To dodatkowa dopłata do dodatków mieszkaniowych, a w ich sprawie decyduje gmina na podstawie oświadczenia złożonego do urzędu. Jednakże jak informuje resort rozwoju:

Beneficjenci będą zobowiązani do wykazania, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25 procent niższy niż w 2019 roku.

Mieszkanie plus okazało się niewykonalne?

Prawo i Sprawiedliwość deklarowało liczne projekty socjalne, jednakże nie każdy z nich okazał się sukcesem. Pod koniec 2019 roku zapowiedziano, że rząd kończy z polityką rozdawnictwa. Czyżby jednak zmienił zdanie? Wiceminister rozwoju, Robert Nowicki, polityk obecnej partii rządzącej ma jasny cel:

Zwiększenie możliwości inwestycyjnych i prawnych samorządów w realizacji polityki mieszkaniowej, to cel naszego pakietu. Zakładanym efektem naszych rozwiązań będzie przekazanie samorządom średnio 500 milionów rocznie na budownictwo mieszkaniowe. To blisko dwa razy więcej niż obecnie. Nasze zamierzenia chcemy zrealizować razem z partnerami: samorządami, deweloperami, spółdzielniami oraz instytucjami. Dzięki tej współpracy będzie więcej tanich i o wysokim standardzie mieszkań oraz możliwy będzie dalszy rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce.

Co sądzicie o takich programach?

Źródła: biznes.radiozet.pl, wyborcza.pl, www.money.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować