×

Koniec z 500 plus? PiS rezygnuje z polityki rozdawnictwa. Nie da już ludziom pieniędzy do ręki

Czyżby nadchodził Koniec 500 plus? Rząd ma nowe plany, co do swojej polityki prorodzinnej oraz względem przedsiębiorców. Co nas czeka?

Nowe podwyżki i pomysły

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz udzieliła niedawno wywiadu w Business Insider. Poruszone zostało wiele kwestii, w tym także program 500 plus czy nadciągające podwyżki.

Pani Minister uważa, że wzrost cen prądu (mogą się podnieść o 10%) nie będzie odczuwalny dla Polaków. Co innego kwestia różnych przedsiębiorców, jednak rząd nie ma w planach żadnych rekompensat z powodu ich strat. Podwyżka jest związana z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i odchodzenia od źródeł energii, opartych na węglu.

Emilewicz zapowiedziała, że przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie ze strony obecnego rządu i są w przygotowaniu. Pojawiło się też pytanie odnośnie transformacji polskiej energetyki w bardziej ekologiczne standardy. Skąd wziąć pieniądze na zmiany? Właśnie z rachunków za prąd. 

Koniec 500 plus?

Minister zapowiedziała, że PiS skończył z polityką rozdawnictwa i na bieżącą kadencję nie planują żadnych dodatkowych programów, które rozdawałyby pieniądze. Ostatnią taką formą były dopłaty dla rolników na żywy inwentarz. Uważa, że w poprzedniej kadencji jej partia wywiązała się ze wszystkich programów socjalnych. 

Jak powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Business Insider:

[…]Program 500 plus w istotny sposób stymulował i nadal stymuluje rozwój gospodarki, ale sytuacja globalna stawia nam nowe wyzwania. Choć demografia pozostaje jednym z największych zadań polityki społecznej. Obok bezpośrednich transferów, takich jak 500 plus, konieczna jest też zmiana kulturowa. Swoista moda na rodzinę. Zauważmy, że na przykład w USA, czy we Francji posiadanie licznego potomstwa stało się modne

Program Mieszkanie Plus

Jest także pozytywnie nastawiona na program mieszkanie plus. Umożliwi on młodym parom dostęp do mieszkań, aby mogli zacząć żyć na własną rękę.

Opozycja jednak krytykowała ten pomysł oraz boleśnie punktowała PiS. Okazuje się bowiem, że z szumnych zapowiedzi dostępności mieszkań, tylko niewielka część została zrealizowana.

Rząd Mateusza Morawieckiego zapowiada jednak, że nie zamierzają się poddać i program będzie kontynuowany. Pomimo rezygnacji z finansowego wsparcia, rząd chce dalej wspierać rodziny, z naciskiem na te wielodzietne. Ogromny wpływ na to ma mieć pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.

Pani Minister nie podała jednak żadnych konkretnych działań, więc można założyć, że są dopiero na etapie planowania.

Źródła: www.portalsamorzadowy.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij