×

Świadczenie honorowe. Komu ZUS da dodatek w wysokości ok. 4 300 zł do emerytury?

Każdego roku przybywa osób, które skończyły sto lat. To właśnie takim emerytom przysługuje świadczenie honorowe. Obecnie jest ich ok. 2,2 tysiąca.

Świadczenie honorowe

Od 1972 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyznaje świadczenie honorowe osobom, które skończyły 100 lat. Wysokość dodatku jest zależna od kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Według urzędowych informacji stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Jednocześnie pomniejsza się ją o składki na ubezpieczenie społeczne.

Od 1 marca 2020 roku świadczenie honorowe wypłaca się w wysokości 4 294 zł każdego miesiąca. Rok wcześniej było to 3 731 zł brutto, dwa lata temu 3 536 zł. Jak podkreśliła prof. Gertruda Uścińska:

Świadczenie honorowe przysługuje wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat – niezależnie od tego, czy otrzymują już emeryturę bądź rentę. Przyznawane jest z urzędu tym seniorom, którzy pobierają rentę lub emeryturę.

W Polsce przybywa stulatków

Wniosek nie musi być złożony osobiście przez 100-latka i może to zrobić także członek rodziny. W przypadku osób, które nie pobierały wcześniej żadnego świadczenia, albowiem nie pracowały, muszą dołączyć do wniosku dokument potwierdzający datę urodzenia. Dotyczy to w szczególności kobiet, które zajmowały się domem oraz wychowywaniem dzieci przez całe życie.

Jak przekazał ZUS, w tym roku przyznano 980 świadczeń honorowych dla stulatków, czyli o 123 więcej niż jeszcze w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie prognozy analityków przewiduje, że liczba stulatków w Polsce będzie stale rosła:

Prognozuje się, że w 2040 roku będzie ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy.

W Polsce od 1 stycznia wypłacana jest także emerytura dla matek, które wychowują co najmniej czworo dzieci.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: finanse.wp.pl, businessinsider.com.pl, kobieta.onet.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Pixabay

Polecane

Może Cię zainteresować