×

Przez żałobę narodową odwołano część studniówek. Rodzice i uczniowie są oburzeni

W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska od dzisiaj od godziny 17.00 do soboty do godziny 19.00 w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa – taką informację podała dwa dni temu Kancelaria Prezydenta RP. Z tego tytułu odwołano wiele imprez masowych, a w telewizji nie obejrzymy programów rozrywkowych, które bawią widzów.

Zaplanowane studniówki zostały odwołane i przełożone

Styczeń to okres, w którym wielu uczniów hucznie świętuje ostatnie dni w szkole średniej na swoich studniówkach. Okazuje się jednak, że wielu z tych, którzy mieli zaplanowany bal na najbliższy weekend, będzie musiało obejść się smakiem – przynajmniej na jakiś czas. Ze względu na żałobę narodową studniówki zostały bowiem odwołane lub przełożone przez dyrektorów placówek. Taka decyzja nie wszystkim się jednak spodobała.

Reakcja rodziców

Jak podaje tvregionalna24.pl, rodzice z wielu rejonów Polski twierdzą, że to zbyt restrykcyjny krok, a pamięć tragicznie zmarłego prezydenta można byłoby uczcić na studniówce minutą ciszy. Podkreślają, że w najpopularniejszych lokalizacjach studniówki rezerwuje się nawet z 2-letnim wyprzedzeniem, zatem wyznaczenie nowych, weekendowych, terminów w sezonie nie jest łatwe. Zwłaszcza, że to imprezy na kilkaset osób, które wiążą się z łańcuchem dostaw do lokali, umówionymi wcześniej wizytami u fryzjerów czy kosmetyczek i wieloma innymi przygotowaniami. Są też tacy, którzy dojeżdżają na zabawę wynajętą wcześniej na konkretną godzinę limuzyną.

Ja rozumiem, że zginął człowiek, osoba publiczna, ale mimo to uważam, że to nie jest powód, żeby dzieci, które się przygotowywały, które czekały na to, cierpiały przez decyzję szkoły – tłumaczy ojciec jednego z uczniów w rozmowie z portalem tvregionalna24.pl

Rodziców, którzy mieli na ten temat podobne zdanie, było znacznie więcej. Swoje wątpliwości na ten temat często zgłaszali nauczycielom. Ci z kolei pod natłokiem skarg i zarzutów kierowali sprawę do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak odnosi się do tego Ministerstwo Edukacji Narodowej?

Okazuje się, że resort nie narzuca, aby imprezy studniówkowe, które miały odbyć się z najbliższą sobotę, zostały odwołane. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej dyrekcja szkół powinna skonsultować swoją decyzję z rodzicami uczniów, bo to w końcu oni są organizatorami tego typu imprez.

Nie jest kompetencją ministerstwa, by rekomendować czy zalecać, a tym bardziej, by takie imprezy odwoływać… Rozwiązaniem może być na przykład uczczenie minutą ciszy prezydenta Adamowicza lub zmienienie repertuaru na spokojniejszy – powiedziała w rozmowie z money.pl rzeczniczka resortu Anna Ostrowska

Apel prezydenta Warszawy

Głos w sprawie szkolnych bali, które miałyby się odbyć w najbliższą sobotę, zabrał również prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. W stolicy kraju w tym terminie zaplanowano 41 studniówek. Prezydent zaapelował do dyrektorów szkół, by podczas bali zaplanowanych na piątek lub sobotę, uczniowie uszanowali pamięć o zmarłym prezydencie Gdańska.

Poprosiliśmy dyrektorów naszych szkół, aby w porozumieniu z rodzicami wybrali odpowiednią formę uczczenia pamięci i żeby studniówki miały godny przebieg. Jesteśmy w bardzo szczególnym czasie, ale też rozumiemy, że te przygotowania trwały wiele miesięcy – powiedziała reporterce TOK FM Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza

Część studniówek się odbędzie

W związku z żałobą narodową i apelem prezydenta, część studniówek, które były zaplanowane na piątek, zostanie odwołana. Na sobotnich balach, które mimo wszystko się odbędą, studenci zatańczą poloneza dopiero po godzinie 19, a więc kiedy żałoba narodowa się już skończy. Inne szkoły przełożyły studniówki z piątku na niedzielę, podczas gdy kolejni rozpoczną swój sobotni bal godzinę później niż planowano.

A jakie jest Twoje zdanie? Czy zaplanowane dużo wcześniej studniówki podczas żałoby narodowej mimo wszystko powinny się odbyć? A może faktycznie wystarczyłaby minuta ciszy, aby uczcić pamięć tragicznie zmarłego prezydenta? Czekamy na Wasze komentarze.

Może Cię zainteresować