×

Czy przez strajk dzieci zaczną wakacje później? Ministerstwo Edukacji rozwiewa wątpliwości

Jak na razie strajk nauczycieli jest bezterminowy. Dopóki nie nastąpi przełom w rozmowach między rządem, a związkami zawodowymi, nie można podać nawet przybliżonej daty jego zakończenia. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte, dlatego wiele osób zastanawia się, czy bieżący rok szkolny zostanie przedłużony. Resort edukacji udzielił odpowiedzi.

Bezterminowy strajk

Teraz nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy zakończy się protest. Nauczyciele twierdzą, że nie mieli innego wyjścia, dlatego w poniedziałek rozpoczęli największy strajk od 26 lat. Sławomir Broniarz, przedstawiciel związków zawodowych podkreśla, że protest zakończy się, gdy rząd przyjmie postulat podwyżek.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych mówią o stanowczym proteście, ale specjaliści mają odmienne zdanie. Były doradca Solidarności, prof. Ryszard Bugaj, twierdzi, że długość strajku zależy od reakcji społecznej:

Scenariuszy jest kilka. Protesty mogą przerodzić się w strajk pełzający, w którym za kilka dni będzie uczestniczyć co najwyżej 30 proc. szkół. To byłby najgorszy scenariusz dla ZNP. Drugim scenariuszem może być mobilizacja społeczna i poparcie nauczycieli przez inne grupy społeczne

Archiwum Prywatne

Krótsze wakacje

W związku ze strajkiem, wiele osób zastanawia się, czy tegoroczne wakacje rozpoczną się zgodnie z planem. Niektórzy rodzice obawiają się, że rok szkolny 2018/2019 może zostać przedłużony. Ministerstwo Edukacji Narodowej wypowiedziało się już w tej kwestii. Wiceminister Maciej Kopeć stwierdził, że zajęcia i rok szkolny skończą się zgodnie z planem. Potwierdzają to także wypowiedzi minister Anny Zalewskiej.

Z tym zdaniem nie zgadza się część szkół. Niektórzy nauczyciele i rodzice zastanawiają się, czy dzieci będą musiały odrobić dni strajku. Mimo to, resort edukacji jest zdania, że nie ma postaw, by wprowadzać zmiany w kalendarzu szkolnym.

Kiedy zakończy się rok szkolny?

Zgodnie z tegorocznym kalendarzem, lekcje zakończą się 21 czerwca 2019 r, a nowy rok szkolny rozpocznie się 1 września 2019 roku. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć twierdzi, że wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami:

Rok szkolny kończy się 31 sierpnia. I wszystko, co się dzieje do 31 sierpnia oczywiście dzieje się cały czas w roku szkolnym. W czerwcu mamy zakończenie zajęć, a nie koniec roku szkolnego. Jestem przekonany, że wszystko to, co się wydarzy, pozwoli na to, aby i kwestie egzaminów i kwestia rekrutacji i kwestia klasyfikacji uczniów i rad pedagogicznych, wszystko to odbędzie się zgodnie z przepisami prawa. Zakończenie zajęć musi nastąpić zgodnie z rozporządzeniem.

Myślicie, że szkoły zdążą z przerobieniem materiału dla poszczególnych klas?

Polecane

Może Cię zainteresować