×

W 2019 roku mają wzrosnąć zarobki. Ta propozycja spodoba się Polakom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby minimalne wynagrodzenie po raz kolejny zostało zwiększone. W 2019 roku planuje jego podniesienie do 2250 zł i stawki godzinowej do 14,7 zł.

Plany na rok 2019

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zwiększenie minimalnego wynagrodzenia do 2250 zł, a stawki godzinowej do 14,7 zł. Teraz wynoszą one 2100 złotych miesięcznie oraz 13,17 złotych godzinowo. Wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed, zdradził plany swojego resortu:

Złożyliśmy propozycję 2250 zł, stawka godzinowa w tej sytuacji będzie wynosić 14,7 zł. Minimalna propozycja wynikająca z przepisów to 2217 zł, minimalna stawka godzinowa 14,5 zł. Daliśmy wyższą propozycję, żeby utrzymać płacę minimalną na poziomie ok. 47 proc. w stosunku do średniej płacy

Polish Zloty

To już dziś

Wiadomo już, że propozycją zmian w minimalnym wynagrodzeniu w roku 2019 za pracę oraz w stawce godzinowej Rada Ministrów zajmie się już dziś. Do 15 czerwca ma ona przedstawić Radzie Dialogu Społecznego swój projekt. Jeśli obie strony nie zdołają wypracować wspólnego stanowiska, to wysokość płacy minimalnej zostanie ustalona poprzez rozporządzenie. Właśnie taka sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku.

Polish Zloty

Jak było do tej pory?

Z dniem 1 stycznia 2017 roku zwiększyła się płaca minimalna oraz stawka godzinowa. Minimalna stawka godzinowa dotyczy nie tylko osób, które pracują na umowie zlecenie. Obejmuje ona również samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. W jakich wypadkach takie rozwiązanie będzie stosowane na pewno? Według ustawy będzie ono dotyczyło m.in. umów zlecenia, które mają określony czas świadczenia usług. Z kolei minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie w przypadku wszystkich umów – bez względu na sposób wynagrodzenia.

Zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia nie dotyczą jednak, np. rodzinnych domów dziecka, a także umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Co więcej, wyłączeni są także zleceniobiorcy, którzy samodzielnie ustalają czas oraz miejsce realizacji swoich zadań, o ile ich wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

Polecane

Może Cię zainteresować