×

Kto wygra w II turze wyborów prezydenckich? Wyniki naszego sondażu zaskakują!

Tematem, który obecnie najbardziej rozpala wszelkie dyskusje jest zbliżająca się druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sondaż wyborczy popularne daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kto zwycięży.

Sondaż wyborczy popularne

W ostatnich miesiącach w sieci ukazywało się sporo sondaży wyborczych, które niekiedy przedstawiały sprzeczne wyniki. Zwracano uwagę na to, że dość często zlecanie tego typu badania jest elementem kampanii wyborczej i ma na celu przekonać osoby niezdecydowane do oddania głosu na kandydata, który w danej chwili wykazuje przewagę. Powszechnym zjawiskiem jest to, że wyborcy pragnący pierwotnie oddać głos na mniej popularnego kandydata po zapoznaniu się z wynikami sondażu zmieniają zdanie, ponieważ mają przekonanie, że głosując na osobę o mniejszym poparciu „zmarnują swój głos”. Należy jednak pamiętać, że znaczna część sondaży wykonywanych na zlecenie prasy opiera się o dane zebrane z grupy około tysiąca osób, co w porównaniu z rzeczywistą liczbą głosujących jest zupełnie niemiarodajne. Warto przypomnieć, że tuż przed rozpoczęciem ciszy wyborczej ukazał się sondaż mówiący o tym, że Andrzej Duda wygra w I turze. Jak później się okazało był on daleki od rzeczywistości. Aby dowiedzieć się jak naprawdę zamierzają głosować Polacy w II turze, serwis popularne.pl przeprowadził internetową ankietę wśród swoich czytelników. Udział w głosowaniu wzięło ponad 99 900 osób!

II tura wyborów

Czytelnicy Popularne w przeważającej większości zadeklarowali oddanie głosu na obecnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej może liczyć na poparcie aż 70 procent internautów, śledzących nowości w serwisie. Andrzej Duda ma poparcie zaledwie 30 procent czytelników Popularne. Znaczący wzrost poparcia dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wynika z faktu, że większość wyborców, która w I turze głosowała na Szymona Hołownię, Roberta Biedronia czy Władysława Kosiniaka-Kamysza, w II turze zagłosuje właśnie na kandydata KO. Bardzo interesujące jest zróżnicowanie wyborców pod względem edukacji. Okazuje się, że w I turze  aż 69,4 procenta głosujących na Andrzeja Dudę stanowiły osoby z wykształceniem podstawowym podczas, gdy na Rafała Trzaskowskiego głosowali przede wszystkim obywatele z wykształceniem wyższym i licencjackim – 41,3 procenta. Dla porównania, na obecnego prezydenta zagłosowało zaledwie 25,7 procenta osób z wykształceniem wyższym.

Fotografie: Facebook, Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij