×

SMS od oszustów: miejcie się na baczności i nie klikajcie w link!

Powoli zbliżają się święta – czas, w którym kupujemy prezenty i zamawiamy więcej przesyłek. Musisz mieć przy tym świadomość, że okres świąteczny to prawdziwe żniwa dla złodziei. Przezorny zawsze ubezpieczony, zatem strzeżmy się i uważajmy na SMS-y od oszustów!

SMS od oszustów

Przed świętami Bożego Narodzenia sklepowe półki zapełniają się świątecznymi produktami, a my zdecydowanie chętniej i częściej robimy zakupy. Powoli kompletujemy prezenty, kupujemy świąteczne ozdoby, zamawiamy więcej przesyłek. Oszuści doskonale o tym wiedzą i jednego możemy być pewni: na pewno zrobią wszystko, żeby wykorzystać taką okazję do łatwego zarobku.

Zanim wpadniemy w wir świątecznych zakupów, pamiętajmy, że możemy stracić znaczne więcej, niż nam się wydaje. Wystarczy chwila nieuwagi.

Jednym ze sposobów wykorzystywanych przez oszustów, jest wysyłanie SMS-ów, w których znajduje się prośba o symboliczną dopłatę do przesyłki. Takie wiadomości w ostatnim czasie otrzymują m.in. mieszkańcy Dolnego Śląska. Mechanizm jest prosty: do potencjalnej ofiary przychodzi SMS, z którego treści możemy się dowiedzieć, że nasza paczka została wstrzymana. Powód? Najczęściej oszuści próbują wmówić ofierze, że musi dopłacić jakąś niewielką kwotę, np. 2 zł. Ale uwaga – wcale nie chodzi o to, by wyłudzić od nas te niewielkie pieniądze!

Link, w którym kryje się pułapka

Oszustom chodzi o to, byśmy kliknęli w aktywny link zamieszczony w wiadomości. Jeśli to zrobimy, zostaniemy przeniesieni na stronę, która do złudzenia przypomina oficjalną stronę InPostu lub Poczty Polskiej. Oszuści dbają o to, by wszystko wyglądało bardzo wiarygodnie!

Idąc dalej, możemy otrzymać np. fałszywy numer paczki i kwotę, którą mielibyśmy opłacić. Sęk w tym, że kliknięcie w przycisk „Przejdź do płatności” jest pułapką zastawioną przez przestępców. W dalszej kolejności prawdopodobnie zostaniemy poproszeni o podanie swojego numeru telefonu. Po zatwierdzeniu zostaniemy przeniesieni na stronę internetową, która imituje popularny serwis obsługujący płatności online. Gdy wpiszemy dane, by zalogować się na swoje konto bankowe, przekażemy poufne informacje oszustom. W ten sposób możemy stracić wszystkie oszczędności!

OSTRZEGAMY, aby pod żadnym pozorem nie klikać w podejrzany link. Najlepiej od razu usuwajmy wiadomości, które po prostu nam „śmierdzą”. Przestrzegajmy też bliskich, zwłaszcza osoby starsze, które są szczególnie podatne na triki stosowane przez oszustów.

Warto pamiętać, że oszuści są bardzo pomysłowi, a kiedy jeden ze sposobów przestaje działać, szukają nowych metod.

 

Fotografie:

Może Cię zainteresować