×

Niektóre sklepy budowlane mogą działać mimo obostrzeń. Jest jedna zasada

Sklepy budowlane jednak mogą funkcjonować. Lockdown wcale nie przekreśli wiosennych remontów Polaków. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, można robić zakupy w wybranych salonach meblowych oraz w sklepach budowlanych.

Nowe rozporządzenie

Od dzisiaj w całej Polsce obowiązuje ścisły lockdown. W związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń, rząd podjął decyzję o zamknięciu marketów meblowych oraz budowlanych. Zakaz funkcjonowania obejmuje wielkopowierzchniowe sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. W związku z tym, markety o mniejszym metrażu mają szansę na to, aby nie rezygnować z zarobku. Oznacza to, że sprzedaż artykułów budowlanych, remontowych oraz mebli w sklepach o powierzchni do 2 tys. mkw może się w dalszym ciągu odbywać na dotychczas obowiązujących zasadach.

Dokładnie sprawę zbadała redakcja portalu wiadomościhandlowe.pl. Dziennikarzom udało się ustalić, że w przypadku niektórych sieci sklepów sytuacja nie jest tak oczywista. Np. markety budowlane Jula częściowo będą czynne, a częściowo nie. Sześć sklepów firmy działa dziś bez zmian, a dziewięć zostało zamkniętych. Wynika to z faktu, że metraż poszczególnych oddziałów Jula jest różny. Niemniej jednak, na stronie internetowej sieci można przeczytać, że w związku z obostrzeniami, w otwartych sklepach możliwy będzie tylko odbiór zamówień internetowych.

Sklepy budowlane jednak mogą funkcjonować

Nowe przepisy nie przeszkadzają również w działalności francuskiego Bricomarche, prowadzonego w ramach Grupy Muszkieterów. Na facebookowym profilu sieci można przeczytać, że:

Nie wszystkie sklepy będą zamknięte, jutro pojawią się komunikaty na stronach marketów.

Ze względu na fakt, że średnia powierzchnia sklepów Bricomarche wynosi 1,7 tys. mkw, część sklepów będzie działać normalnie. Przykładowo, market w Knurowie pozostanie otwarty, ponieważ jego powierzchnia jest mniejsza niż 2 tys. mkw. Na zakupy prawdopodobnie będzie można wybrać się także do mniejszych oddziałów sieci Liroy Merlin. Na Facebooku sieci napisano:

Analizowaniem działań umożliwiających dostosowanie funkcjonowania sklepów do zmian wprowadzonych wczorajszym rozporządzeniem.

W najbliższym czasie firma poda więcej szczegółów.

Zakupy muszą poczekać

Funkcjonowanie kontynuuje także sieć Mrówka PSB. Większość sklepów firmy ma bowiem powierzchnię mniejszą niż 2 tys. mkw. Z kolei, sieć meblowa Black Red White unika udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. W oświadczeniu wystosowanym na prośbę klientów, możemy przeczytać:

Sprawdzamy możliwości. Będziemy informować na bieżąco o statusie otwarcia salonów.

Należy pamiętać, że w otwartych sklepach nadal obowiązują zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Limit osób wynosi jeden na 20 mkw. Dla przypomnienia, w przeszłości było to 1 na 15 mkw. Bez wątpienia kolejny lockdown przyniesie fatalne skutki dla polskiej gospodarki. Wiele hoteli, restauracji czy klubów fitness przestanie istnieć.

W związku z trwającym lockdownem, Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby w Wielkanoc nie podróżować po kraju. Nawet premier Mateusz Morawiecki Święta spędzi bez swojej mamy.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować