×

4 kobiety opowiedziały o tym, jak zostały zgwałcone: „Sama tego chciała”

Przemoc seksualna to problem wielu kobiet na całym świecie. Pisaliśmy m.in. o zgwałconej 19-latce w Tuluzie i o wykorzystaniu seksualnym przez strażaków z Notre Dame. Jednak takich przypadków jest znacznie więcej. W samej tylko Francji co roku dokonywanych jest prawie ćwierć miliona gwałtów. Niestety tylko mała ich część kończy się wyrokiem skazującym, do czego nawiązuje film dokumentalny pt. „Sama tego chciała”.

„Sama tego chciała” to tytuł francuskiego dokumentu i najczęstsze tłumaczenie gwałcicieli…

We Francji co roku dokonywanych jest 250 000 gwałtów lub prób gwałtu, ale tylko 16 000 jest zgłaszanych. W dodatku zaledwie 1/10 z nich trafia do sądu i to dopiero po ok. 4 latach. Właśnie tej tematyce został poświęcony francuski dokument pt. „Sama tego chciała”.

Bohaterkami filmu są cztery kobiety, które złożyły zawiadomienie o gwałcie i przechodzą przez różne etapy tej procedury

20-letnia Marie oskarżyła o przemoc seksualną partnera ciotki. Starszej o 7 lat Manon urwał się film po trzech drinkach w paryskim barze. Dla 42-letniej Muriel impreza zakończyła się dramatem, gdy do domu odprowadził ją „troskliwy przyjaciel”. Z kolei 56-letnia Michèle została pobita i zgwałcona w samochodzie przez dwóch mężczyzn.

Pomimo bólu i tragedii, jaka spotkała te cztery zupełnie sobie obce kobiety – postanowiły złożyć skargę.

„Sama tego chciała” – film, w którym ofiary gwałtów muszą udowadniać, że zostały skrzywdzone

Dokument pokazuje długą i bolesną drogę ofiar oraz to, jak zmuszone są udowadniać policjantom, lekarzom, ekspertom, prawnikom i sędziom, którzy je przesłuchują, że są w stanie przekonać ławę przysięgłych.

Do tego jednak potrzebna jest niezbywalność oświadczeń i dowodów, a przede wszystkim okoliczności gwałtu. Większe bowiem szanse, aby usłyszeć sprawiedliwy wyrok mają kobiety, które podczas wykorzystania seksualnego doświadczyły również innego rodzaju przemocy tj. siniaki, otarcia, krwawe rany.

Jednak w 90% popełnionych przypadkach, gwałciciele nie używali przemocy, ponieważ ich ofiary były wcześniej odurzane alkoholem bądź narkotykami.

Film „Sama tego chciała” przedstawia historię ofiar gwałtu – drogę od złożenia skargi do wyroku sądowego, poprzez liczne instytucje, które odgrywają rolę w procesie oskarżenia o przestępstwo seksualne.

Dokument dostępny jest w Internecie za darmo

Historie ofiar gwałtów można obejrzeć na stronie Arte po polsku, która jest częścią projektu Arte Europe, współfinansowanego ze środków unijnych.

Ma on na celu dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców poprzez udostępnianie nagrań w różnych wersjach językowych. Obecnie programy Arte dostępne są w wersji francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej oraz polskiej i są całkowicie bezpłatne.

Poniżej możesz obejrzeć film dokumentalny pt. „Sama tego chciała”:

Może Cię zainteresować