×

Rzeź cywilów w Buczy. Zełenski: „Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście”

Rzeź cywilów w Buczy wstrząsnęła całym światem. W zbiorowych mogiłach pochowano prawie 300 zamordowanych mieszkańców. Tylko przy jednej ulicy dziennikarze naliczyli 20 ciał mieszkańców. Rosjanie zgotowali tym ludziom prawdziwe piekło na ziemi. „Powinny to zobaczyć matki rosyjskich żołnierzy” – mówi Wołodymyr Zełenski.

Rzeź cywilów w Buczy

Jeśli ktoś sądził, że w XXI wieku w Europie nie będziemy już świadkami takiej masakry, mylił się. Bo ciężko określić innym słowem to, co wydarzyło się w podkijowskiej Buczy. Rosjanie wycofali się z miejscowości, ale zostawili po sobie śmierć, zniszczenie, ślady niewyobrażalnego okrucieństwa.

Rosjanie okupowali Buczę przez kilka tygodni. W tym czasie terroryzowali ludność cywilną, uniemożliwiali ucieczkę, gwałcili, plądrowali. W mieście brakowało wody, prądu i gazu. Ludzie chowali się w piwnicach. Lokalne władze poinformowały o setkach cywili, pochowanych w masowych grobach. Wszyscy mieli ślady po rosyjskich kulach.

Ukraińskie ministerstwo obrony zamieściło na Twitterze film nagrany z samochodu jadącego przez Buczę. Ten przejazd był jak koszmarny slalom pomiędzy ciałami pomordowanych cywilów.

Zwłoki leżące na ulicy, na podwórkach – niektóre z rękami związanymi za plecami – na wpół pochowane kobiety, które prawdopodobnie zostały zgwałcone, a następnie zastrzelone, martwe ciała w studzienkach kanalizacyjnych…

– pisze niemiecki „Bild”.

Większość zdjęć i nagrań, zamieszczonych w mediach społecznościowych, nie nadaje się do publikacji ze względu na drastyczność tych obrazów. Patrząc na nie można jedynie wyobrazić sobie, przez co przeszli mieszkańcy Buczy w ostatnich tygodniach.

„Mordercy, szabrownicy, rzeźnicy”

Zdjęcia z Buczy, obrazujące to, co robi rosyjska armia, może dziś zobaczyć cały świat. Ale czy zobaczą je Rosjanie? Czy coś dotrze do społeczeństwa, które tak licznie popiera Władimira Putina?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielnym wpisie na Facebooku opublikował zdjęcia ciał leżących na ulicach Buczy. W poście zamieścił bardzo mocne słowa.

Bukareszt, Deklaracja Szczytu NATO. 3 kwietnia, 14 lat temu. Była szansa na zapobieżenie temu, by Rosja nie nadeszła. Bucza, obwód kijowski. Obecnie. Rosja nadeszła

– napisał prezydent Zełenski.

Powinny to zobaczyć matki rosyjskich żołnierzy. Zobaczcie, jakich łajdaków wychowałyście. Mordercy, szabrownicy, rzeźnicy

– wyliczał.

Dziś Buczę nazywa się „nową Srebrenicą”. Czy rosyjscy bandyci poniosą zasłużoną karę? Rosyjski MON już próbuje wmawiać ludziom, że ofiary leżące na ulicach, to w rzeczywistości aktorzy. Ale ciężko sobie wyobrazić, że ktoś mógłby uwierzyć w takie brednie.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować