×

Masowy grób pod Mariupolem. Jest 20 razy większy niż zbiorowa mogiła w Buczy

Na światło dzienne wyszły kolejne, przerażające fakty na temat potwornych zbrodni w Ukrainie. Masowy grób pod Mariupolem, który mierzy około 300 metrów długości, może skrywać w sobie od 3 do nawet 9 tys. zwłok mieszkańców miasta. Szokujące zdjęcia zbiorowej mogiły opublikowała firma Maxar Technologies.

Masowy grób pod Mariupolem

Mer Mariupola Wadym Bojczenko opublikował w komunikatorze Telegram zdjęcie satelitarne, które pokazuje do jak potwornych tragedii prowadzi wojna w Ukrainie. Zdjęcie zostało zrobione w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola.

Na fotografii widzimy podłużny, mierzący około 300 metrów długości wykop będący masowym grobem zmarłych ludzi. Bojczenko szacuje, że może w nim spoczywać od 3 do nawet 9 tys. osób. Zbiorowa mogiła jest tym samym nawet 20 razy większa niż ta, którą po wyzwoleniu obwodu kijowskiego przez Ukraińców znaleziono w Buczy.

To wynika z porównania tych zdjęć ze zdjęciami masowego grobu w Buczy, gdzie potem znaleziono ciała 70 osób. Na zdjęciach Maxar z 9 kwietnia masowy grób jest 20 razy większy. Nowe rowy okupanci wykopywali i zapełniali ciałami codziennie w kwietniu. Nasze źródła informują, że w takich grobach ciała są układane kilkoma warstwami

– oświadczył Bojczenko.

Na kolejnych zdjęciach satelitarnych było widać, jak rów, w których chowano zmarłych, powiększał się. Według ukraińskiego Radia Swoboda, pojawił się on pod koniec marca.

Na zdjęciu z 23 marca jeszcze go nie było. Na zdjęciu z 29 marca widać rów dłuższy niż 300 metrów i najprawdopodobniej sprzęt, którym został wykopany. Na nowszym zdjęciu z 9 kwietnia widać, że rów jest częściowo przysypany ziemią i poszerzony

– podaje ukraińska redakcja Radia Swoboda.

Władze miasta dodają, że ciała ofiar w pierwszej kolejności są zbierane w mieście, następnie umieszczane w chłodniach, a dopiero potem, gdy zwłok jest więcej, są wywożone do masowych grobów.

„W Mariupolu dokonano największej zbrodni wojennej XXI wieku”

W związku z tragedią mieszkańców, mer Mariupola wzywa świat do reakcji i „zatrzymania ludobójstwa”.

W Mariupolu dokonano największej zbrodni wojennej XXI wieku. To nowy Babi Jar. Wtedy Hitler zabijał Żydów, Romów i Słowian. A teraz Putin niszczy Ukraińców. Zabił już dziesiątki tysięcy cywilów w Mariupolu.

Niestety nie można wykluczyć, że tak tragicznych miejsc, jak masowy grób w Manhusza, jest na terytorium Ukrainy dzisiaj więcej.

„Życie uwięzionych mieszkańców miasta jest w rękach Putin”

Władimir Putin ogłosił w czwartek rano, że Mariupol został zdobyty. To nie prawda. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że Mariupol, „wbrew temu, co mówią okupanci”, nadal stawia opór rosyjskim najeźdźcom.

Ostatnim bastionem obrony miasta mają być zakłady metalurgiczne Azowstal, w których skrywają się ukraińscy żołnierze i cywile. Pierwotnie to miejsce miało zostać „zrównane z ziemią”, ale Putin odwołał atak na Azowstal. Tak przynajmniej wynikało z transmitowanej rozmowy rosyjskiego przywódcy z ministrem obrony narodowej Rosji Siergiejem Szojgu.

Dziś już wiemy, że zapewnienia Putina o tym, by wstrzymać szturm na zakłady Azowstal nie zostały spełnione. Można było się tego spodziewać, bowiem Rosjanie przyzwyczaili nas już do tego, że nie można im w nic wierzyć.

Burmistrz Mariupola mówi, że życie uwięzionych mieszkańców miasta jest w rękach Putina

– podawała agencja Reutera.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij