×

Putin odwołał atak na Azowstal. Rosyjski przywódca ma nowy plan

Putin odwołał atak na Azowstal w Mariupolu. O swojej decyzji poinformował w rozmowie z ministrem obrony narodowej Rosji Siergiejem Szojgu. Ten miał potwierdzić wykonanie rozkazu. Nie oznacza to jednak, że obrońcy miasta będą mogli odetchnąć z ulgą.

Putin odwołał atak na Azowstal

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Władimira Putina z ministrem obrony narodowej Siergiejem Szojgu. Wydarzenie, które było kierowane do obywateli Rosji, transmitowała stacja Rossija24. Nadrzędnym celem transmisji niezmiennie było szerzenie propagandy i ogłupianie społeczeństwa, które ma nie dowiedzieć się prawdy na temat wydarzeń w Ukrainie. Nagranie z kanału Rossija24 opublikował profil NEXTA na Twitterze.

Siergiej Szojgu podczas spotkania przedstawił Władimirowi Putinowi raport w sprawie postępów wojsk rosyjskich w Mariupolu.

Mariupol został wyzwolony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej i milicję ludową Donieckiej Republiki Ludowej, resztki nacjonalistycznych [rosyjskie władze od początku inwazji na Ukrainę nazywają swoje działania „denazyfikacja” Ukrainy — przyp. red.] schroniły się na obszarach przemysłowych zakładów Azowstal

– powiedział Szojgu, cytowany przez rosyjską agencję Interfax.

Zakłady metalurgiczne Azowstal, to ostatni bastion obrony Mariupola. To w tym miejscu schronili się ukraińscy żołnierze i około 1000 cywilów, którzy otrzymali rosyjskie ultimatum. Minister obrony narodowej przekazał przywódcy, że do przejęcia kontroli nad zakładem potrzeba 3-4 dni. Szojgu nie miał wątpliwości, że defensywa wroga nie ma wystarczająco sił, by przeciwstawić się Rosjanom.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Putin odwołał atak na Azowstal

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciły rozmowę rosyjskiego żołnierza, który mówił o rozkazie dowództwa, by „zrównać Azowstal z ziemią”. Rosjanie mieli wykorzystać do tego m.in. trzytonowe bomby lotnicze. Z rozmowy Putina z Szojgu dowiadujemy się, że tak się jednak nie stanie – jeśli oczywiście można w cokolwiek wierzyć tej dwójce.

Rosyjska agencja informacyjna TASS informuje, że prezydent Rosji miał nakazać wstrzymanie ataku na zakłady przemysłowe Azowstal. Dyktator ma inny plan. Chce doprowadzić do kapitulacji ostatnich grup żołnierzy z powodu braku żywności i wody.

Nie trzeba wchodzić w te katakumby i jakieś podziemne przemysłowe obiekty. Zablokujecie ten teren tak, żeby mucha nie przeleciała

– mówi Putin.

Tak jest

– odpowiedział Szojgu w świetle kamer.

Dlaczego Putinowi tak bardzo zależy na zajęcie Mariupola? Zdobycie miasta pozwoli Rosjanom na utorowanie drogi lądowej na anektowany w 2014 roku Krym.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, twitter.com
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować