×

Rosyjskie ultimatum dla obrońców Azwostalu. Apelują o pomoc cywilom z Mariupola

Rosyjskie ultimatum dla obrońców Azwostalu ma być dla nich ostatnią nadzieją. W odpowiedzi ukraińskie sił wystosowały apel o pomoc cywilom z Mariupola i ich bezpieczną ewakuację do innego kraju. Wszystko ma rozstrzygnąć się już w najbliższych godzinach.

Miasto Mariupol od 8 tygodni stawia opór armii rosyjskiej

Miasto Mariupol od 8 tygodni stawia niewyobrażalny wręcz opór armii rosyjskiej. W wyniku licznych ostrzałów, miejscowość w niczym nie przypomina dziś miasta sprzed wojny. Zniszczona została znaczna większość infrastruktury. Ponadto brakuje wody, prądu, leków, żywności i wody. W związku z brakiem podstawowych, niezbędnych do życia produktów, w straszliwych męczarniach zmarło tam już wielu ludzi. Inni są siłą wywożeni w głąb Rosji. Jaki los ich tam czeka? Nie wiadomo. Ci, którzy wciąż żyją i zostali w mieście, wciąż stawiają opór wojskom Władimira Putina, choć niewątpliwie defensywa Mariupola jest już u skraju swoich możliwości.

Rosyjskie ultimatum dla obrońców Azwostalu

Ostatnim bastionem, w którym schronili się żołnierze broniący miasta i grupa około 1000 cywilów, są zakłady metalurgiczne Azowstal. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Zostało skonstruowane tak, by przetrwać potencjalny atak atomowy. Nie mniej jednak było niemal pewne, że siły rosyjskie, które za punkt honoru obrały sobie przejęcie Mariupola, będą chciały dotrzeć i tam.

Armia Putina planuje „zrównać Azowstal z ziemią”. Rozmowę, w której żołnierz rosyjski mówi o rozkazie dowództwa, by „zrównać z ziemią” fabrykę Azovstal w Mariupolu, przechwyciła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Rosjanie mają do tego celu wykorzystać m.in. trzytonowe bomby lotnicze. Ostatnim ratunkiem dla obrońców Mariupola ma być ultimatum, o którym w rozmowie z CNN poinformował kierujący obroną Azowstalu major Serhiy Wołyna. Mogą się poddać lub zginąć.

Dowódca ukraińskiej piechoty morskiej przedstawia fatalną sytuację w ostatniej twierdzy Mariupola.

To może być moja ostatnia wiadomość. Zostało nam kilka dni albo kilka godzin. Pomóżcie nam (…) Wróg ma nad nami przewagę liczebną dziesięć do jednego.

– mówił major Serhiy Wołyna w nagraniu, opublikowanym w sieci m.in. przez „Washington Post”.

Obrońcy miasta mają czas na złożenie broni do godziny 14:00.

Apel obrońcy Azowstalu

Major Serhiy Wołyn zaapelował o pomoc i ewakuację dla cywilów, którzy kryją się w podziemiach Azowstalu. Sam podkreślił natomiast, że żołnierze nie zamierzają się poddać.

rosyjskie ultimatum dla obrońców Azwostalu
Twitter

Ukraiński generał, który chciał się poddać

Ukraińskie siły wielokrotnie pokazały, że są gotowe walczyć do ostatniej kropli krwi, a życie cywilów ma dla nich największą wartość. Doskonałym tego przykładem był ukraiński generał, który chciał się poddać, w zamian za możliwość wyprowadzenia dzieci z oblężonego Mariupola i zorganizowanie ich wywiezienia.

Źródła: wiadomosci.dziennik.pl, twitter.com
Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij