×

Rząd zamknął cmentarze pomimo wcześniejszych deklaracji. Wejdą tylko nieliczni

Rząd zamknął cmentarze, choć przez wiele tygodni przekonywał, że tego nie planuje. Polacy w ostatniej chwili dowiedzieli się, że w tym roku święto Wszystkich Świętych będzie zupełnie inne niż zwykle. Okazuje się jednak, że wybrane osoby będą mogły wejść na teren cmentarzy. Kto nie dostanie mandatu za przebywanie na terenie nekropolii?

Rząd zamknął cmentarze

Debata dotycząca zasadności zamykania cmentarzy w związku z zagrożeniem epidemiologicznym toczyła się przez wiele miesięcy. Rządzący wielokrotnie zmieniali zdanie.

Gdy wydawało się, że 1 listopada będziemy mogli, jak co roku, odwiedzić groby bliskich, Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 31 października do 2 listopada wszystkie nekropolie będą zamknięte. Są jednak pewne wyjątki, bo na cmentarze będzie miała możliwość wejść pewna rzesza osób.

Na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się informacje o tym, komu przysługuje prawo do odwiedzania cmentarzy pomimo zakazu. Grupa osób uprawnionych do wchodzenia na teren cmentarza jest całkiem spora. Przypomnijmy, że jeszcze wczoraj premier wyjaśniał, dlaczego tak ważna jest rezygnacja z tradycyjnych obchodów Wszystkich Świętych.

Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi.

Zakaz nie obowiązuje wszystkich

Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie tegorocznych obchodów Wszystkich Świętych. Dokument nosi nazwę:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Znajdują się w nim szczegóły dotyczące postępowania na cmentarzach w dniach od 31 października do 2 listopada 2020 r. Zgodnie z postanowieniami dokumentu w ciągu tych trzech dni na teren cmentarza mogą wejść wyłącznie osoby uczestniczące w pogrzebie lub wykonujące czynności związane z ceremonią pochówku.

Zmiany w funkcjonowaniu cmentarzy to niejedyna kwestia regulowana przez rozporządzenie. Znalazły się w nim także zapisy dotyczące kontroli realizacji obowiązkowej kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych. Od tej pory za sprawdzanie czy dana osoba przestrzega zasad izolacji będą odpowiadały nie tylko organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ale również Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa lub Wojska Obrony Terytorialne.

Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować