×

Zmiana decyzji odnośnie Wszystkich Świętych. Premier jednak zamknie cmentarze?

Zmiana decyzji odnośnie Wszystkich Świętych to ogromne zaskoczenie dla wszystkich Polaków. Zgodnie z dotychczasowymi zapewnieniami rządzących, większość społeczeństwa była przekonana, że wizyty na grobach będą możliwe. Tymczasem okazuje się, że decyzja rządu może jeszcze ulec zmianie.

Zmiana decyzji odnośnie Wszystkich Świętych

Przez ostatnie tygodnie toczyły się zażarte spory dotyczące tego, czy 1 listopada cmentarze powinny zostać zamknięte, czy też lepiej pozwolić ludziom na odwiedzenie grobów bliskich. W związku ze stale powiększającą się liczbą zachorowań na COVID-19, rozważano wprowadzenie zakazu wejścia na nekropolie.

Gdy kilka dni temu zakończyły się debaty z Episkopatem na ten temat, zapadła decyzja o niezamykaniu cmentarzy w dniu 1 listopada. Teraz jednak okazuje się, że może być zupełnie inaczej. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przyznał, że nie wyklucza takiego rozwiązania.

Ze względu na fakt, że od dzisiaj cała Polska znajduje się w strefie czerwonej, zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Najważniejszymi są ograniczenie działalności szkół oraz lokali gastronomicznych. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu zapadnie ostateczna decyzja w sprawie Święta Wszystkich Świętych.

W poniedziałek, wtorek będziemy dokładnie analizować wyniki spływające z ostatnich dni. Decyzja dotycząca ewentualnych ograniczeń i zasad na cmentarzach zostanie ostatecznie podjęta w przyszłym tygodniu. Apelujemy, żeby 1 listopada zostać w domach.

Czy apele wystarczą?

Kwestia zachowania rozsądku w kontekście wizyt na cmentarzach była poruszana już niejednokrotnie. Prezydenci miast, wirusolodzy i duchowni już od dłuższego czasu namawiają ludzi do powstrzymywania się od tworzenia zgromadzeń na cmentarzach. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apelował do wiernych, aby unikali wizyt na cmentarzach ze względu na ryzyko zarażenia.

W tej wyjątkowej sytuacji, zamiast modlitwy w kościołach i na cmentarzach, łączmy się duchowo ze wspólnotą wiernych poprzez modlitwę w domu oraz za pośrednictwem radia i telewizji.

Trudno przewidzieć, jak w obecnej sytuacji będzie wyglądał przebieg Święta Wszystkich Świętych. Tradycja odwiedzania cmentarzy jest w Polakach mocno zakorzeniona. Bardzo prawdopodobnie nawet w sytuacji ich zamknięcia, ludzie będą usiłowali wejść na teren nekropolii. Wiele osób już teraz odwiedza cmentarze i przystraja groby kwiatami i zniczami w obawie przed ich zamknięciem. 

Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować