×

Zakaz handlu w niedziele. Zapadła już ostateczna decyzja w tej sprawie

Odkąd rząd wprowadził niedzielny zakaz handlu minął już prawie rok. Przypomnijmy, że ustawa miała wspomóc małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak jednak jest w rzeczywistości? Premier Mateusz Morawiecki na początku roku zapowiedział, że przyjrzy się skutkom działania tej zmiany. Nie wykluczał on nawet możliwości wycofania się z wprowadzonego zakazu handlu.

Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii chce, aby wprowadzone zmiany były kontynuowane

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) pod przewodnictwem Jadwigi Emilewicz zaleciło rządowi, by ten trzymał się obecnych postanowień, bowiem przeprowadzone przez resort badania, przeczą wynikom, które poznaliśmy do tej pory. Przypomnijmy, że jeśli ten postulat zostanie zrealizowany, w przyszłym roku już w żadną niedzielę nie zrobimy zakupów – w obecnym zaledwie jedna niedziela w miesiącu jest handlowa.

W świetle przeprowadzonych analiz MPiT nie rekomenduje wprowadzania zmian w obecnym modelu dochodzenia do pełnego ograniczenia handlu w niedziele. Przy czym niezbędne jest przeprowadzenie pogłębionych badań oddziaływania tego ograniczenia na małe sklepy oraz na jakość życia Polaków – czytamy w komunikacie MPiT

Public Domain Pictures

Wzrost pod względem sprzedaży

Jak donosi MPiT, rok 2018 był najlepszy pod względem sprzedaży od około 10 lat. Jak to możliwe, skoro w poprzednim roku obowiązywały już niedziele niehandlowe? Okazuje się, że za wszystkim stoją rosnące dochody Polaków, korzystne warunki pogodowe i korzystne zmiany na rynku pracy, co w konsekwencji przyczyniło się do liniowego trendu wzrostowego przychodów w sektorze handlu detalicznego. Doskonałym tego przykładem są sklepy zlokalizowane przy stacjach benzynowych, które osiągają znacznie lepsze wyniki sprzedażowe niż przed wprowadzeniem ograniczenia. Wzrost ten powinien jednak spowolnić w przyszłych latach, a wszystko z powodu ograniczenia przestrzeni sprzedażowej.

Wikipedia

Wciąż potrzeba czasu

Resort nie ukrywa jednak, że wciąż minęło za mało czasu, żeby można było stwierdzić, jaki wpływ miał zakaz handlu w niedziele na sytuacje małych i średnich sklepów i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Na podstawie zebranych danych z GUS, badań konsumenckich, Ministerstwa Finansów i informacji z banku PKO BP, resort zauważył, że „następuje wyhamowanie tendencji spadkowych, jeśli chodzi o liczbę sklepów i poziom sprzedaży, wśród najmniejszych placówek handlowych”.

Pexels

Badania przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pokazują, że zaledwie 32% Polaków jest za wprowadzeniem zakazu handlu we wszystkie niedziele w miesiącu.

A jakie jest Twoje zdanie?

Może Cię zainteresować

zamknij