×

Ojciec Rydzyk ma zakaz odprawiania Mszy Świętych! Powodem „oburzające poglądy”

Ojciec Tadeusz Rydzyk ma zakaz odprawiania mszy świętych w kanadyjskiej archidiecezji Edmonton i podległych jej parafiach. To efekt między innymi antysemickich wypowiedzi.

Petycja o „ukrócenie politycznej działalności”

Informację o sankcjach wobec ojca Tadeusza Rydzyka w rozmowie z Onetem potwierdził kanadyjski polityk polskiego pochodzenia Thomas Lukaszuk. To on pod koniec minionego roku wystosował petycję ws. „ukrócenia politycznej działalności Tadeusza Rydzyka”, która została pozytywnie rozpatrzona.

Lukaszuk wspomnianą petycję, wraz z zebranymi pod nią 200 tys. podpisami przedstawił arcybiskupowi Edmonton Richardowi Smithowi. Wysłał ją też do papieża Franciszka. Polityka w tym działaniu wsparły również kanadyjskie organizacje żydowskie.

Co nim kierowało? Przede wszystkim kontrowersyjne wypowiedzi dyrektora Radia Maryja i jego polityczne zaangażowanie.

Ojciec Rydzyk nie otrzyma pozwolenia na przybycie do naszej Archidiecezji (…). Potwierdziłem również, że biskupi Alberty i NWT (Northwest Terriotories) także nie wyrażą pozwolenia, żeby odwiedzał ich diecezje

– cytuje Onet fragment decyzji Arcybiskupa, przesłanej redakcji przez Lukaszuka.

Rydzyk ma zakaz odprawiania Mszy Świętych

Jak informuje Onet, w sumie ojciec Rydzyk nie będzie mógł prowadzić mszy w pięciu kościołach:

Wypowiedzi Tadeusza Rydzyka zostały uznane za antysemickie i ksenofobiczne. Jak podkreśla arcybiskup Smith, na antenie Radia Maryja niejednokrotnie Rydzyk posuwał się w swoich wypowiedziach za daleko, chociażby nazywając Gretę Thunberg dzieckiem, które ma się uczyć zamiast manipulować inne dzieci.

Lukaszuk jest zadowolony z takiego obrotu sprawy. W rozmowie z portalem Onet podkreślił:

To jest ważna decyzja, ponieważ w Kanadzie Rydzyk zbiera co roku około 300 tys. dolarów kanadyjskich.

Polityk dodał, że niebawem skontaktuje się z kard. Tomem Collinsem w sprawie rozszerzenia zakazu na całą Kanadę. Lukaszuk dąży również do tego, by związanej z Radiem Maryja fundacji, odebrany został status organizacji charytatywnej.

Na przesłanie nienawiści i rozpowszechniane podziałów przez Rydzyka i jego Radio Maryja nie ma miejsca w naszych wspólnotach katolickich i polsko-kanadyjskich. Nie odzwierciedlają one naszych wspólnych wartości i należy im się sprzeciwiać

– przekazał polityk tym razem w rozmowie z B’nai Birth Canada.

Źródła: cai24.pl, www.onet.pl, www.polsatnews.pl, wiadomosci.wp.pl
Fotografie: Twitter, Facebook

Polecane

Może Cię zainteresować