×

Policja wparowała do polskiego kościoła w Londynie. Natychmiast przerwała mszę

Podczas piątkowego nabożeństwa londyńska policja przerwała mszę w polskim kościele. Funkcjonariusze oznajmili, że zgromadzenie się na mszy jest niezgodne z prawem. Nagranie z tego zdarzenia trafiło do sieci.

Policja przerwała mszę

O sprawie poinformował portal wbo24.co.uk. Do zdarzenia doszło około godziny 18:00 w polskiej parafii Chrystusa Króla w Londynie. Całość została zarejestrowana na internetowej transmisji na żywo, a także przez jednego z wiernych. Podczas piątkowego (2 kwietnia) nabożeństwa, do kościoła weszli londyńscy funkcjonariusze.

Na nagraniu widzimy, jak ksiądz prowadzący mszę, prałat Władysław Wyszowadzki, podchodzi do mikrofonu i informuje wiernych, że ktoś zadzwonił ze skargą na policję:

Ktoś zadzwonił na policję. Mówią, że nie dotrzymujemy jakichś reguł. Nie potrafiłem zrozumieć jakich, skoro wszyscy mamy maski, dystans i specjalnie stworzone bilety. Poprosiłem, żeby sami wam to wytłumaczyli.

Następnie przekazuje mikrofon brytyjskiemu funkcjonariuszowi policji:

Panie i panowie, to zgromadzenie jest niestety niezgodnie z prawem według obecnej regulacji dotyczącej koronawirusa. Nie macie prawa spotykać się w takiej liczbie osób wewnątrz pomieszczeń. W tej chwili powinniście pójść do domu. Jeśli tego nie zrobicie, zostaniecie ukarani mandatami w wysokości 200 funtów. Jest Wielki Piątek i doceniam waszą potrzebę uczestnictwa w mszy, ale to zgromadzenie jest nielegalne.

Po słowach policjanta polski ksiądz poprosił wiernych o opuszczenie kościoła:

Powiedzieli, żeby opuścić kościół, bo inaczej wszyscy otrzymamy mandaty. Proszę wobec tego wyjść z kościoła, bo inaczej 200 funtów każdy zapłaci mandat. Duchowo przyjmiemy komunię świętą. Proszę szybko opuścić kościół, bo dzwonią po więcej policji. No to teraz jest problem jutro ze święconką.

„Podłość ludzka nie zna granic”

Na Facebooku pojawiło się prywatne nagranie udostępnione przez Matthew Szafrańca. Uczestniczył on tego dnia w nabożeństwie i ze swojego punktu widzenia opisał całe zajście:

Policja wyprosiła nas z kościoła po tym jak ktoś zadzwonił na policję twierdząc, że są niezachowane ostrożności sanitarne. Każdy osoba musiała zabukować wejściówkę, bo miejsca były ograniczone z powodu pandemii, każdy miał maskę, był odstępy między ludźmi. Podłość ludzka nie zna granic. Ale sklepów przepełnionych nikt nie zgłasza czy komunikacji miejskiej, czy innych miejsc. Proszę, udostępniajcie dalej.

Na pytanie innej użytkowniczki Facebooka, czy wszyscy wyszli i co było w takim razie nie tak, mężczyzna odpowiedział:

Wyszliśmy wszyscy, bo tak każdy by dostał mandat, prawdopodobnie nie przestrzegaliśmy przepisów, każdy miał zasłonięte usta i nos, zachowany był dystans, do kościoła można było wejść po uprzedni zabukowaniu wejściówki, bo liczba miejsc była ograniczona z powodu pandemii. Ale nikt nie zgłasza przepełnionych sklepów i komunikacji miejskiej czy innych miejsc. Jadąc dzisiaj autobusem, ograniczenie było do 14 osób, a było ponad 20 osób i kierowca wcale nie zwracał na to uwagi, i to jest w porządku według nich.

Policja przekroczyła swoje kompetencje?

Parafia na swojej stronie internetowej wydała oświadczenie w tej sprawie. Jak czytamy:

Policja przekroczyła brutalnie swoje kompetencje, wydając swój nakaz bez odpowiedniego na to powodu, gdyż wszystkie wymogi rządowe zostały dotrzymane. Uważamy, że urzędnicy policji municypalnej zostali źle poinformowani odnośnie aktualnych wytycznych wobec miejsc kultu, twierdząc, że powodem ich interwencji jest nadal obowiązujący w Londynie zakaz publicznych celebracji w miejscach kultu, ze względu na wprowadzony od 4 stycznia 2021 r. lockdown.

W kolejnym fragmencie oświadczenia władze parafialne zachęcają do składania „reklamacji” poprzez policyjny formularz kontaktowy.

Obecnie w Wielkiej Brytanii istnieje możliwość sprawowania kultu religijnego, jednakże w określonych warunkach. Liczba osób uczestniczących jest mocno ograniczona, z kolei uczestnicy są zobowiązani do noszenia maseczek. Obowiązuje także zachowanie dwumetrowego dystansu pomiędzy nimi.

Źródła: www.wbo24.co.uk, goniec.pl, wiadomosci.onet.pl, www.gov.uk

Polecane

Może Cię zainteresować