×

Rozmowa Putina z Macronem. Prezydent Rosji powiedział, kiedy zakończy wojnę!

Telefoniczna rozmowa Putina z Macronem, która dotyczyła sytuacji na Ukrainie, trwała półtorej godziny. W tym czasie prezydent Francji naciskał na „konieczność wprowadzenia natychmiastowego zawieszenia broni”, a prezydent Rosji przedstawił swoje warunki. Jakie?

Rozmowa Putina z Macronem

Telefoniczna rozmowa pomiędzy prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rosji Władimirem Putinem odbyła się w poniedziałek. Przywódcy rozmawiali ze sobą przez półtorej godziny o sytuacji na Ukrainie.

Według Pałacu Elizejskiego, Macron „ponowił prośbę społeczności międzynarodowej o zakończenie rosyjskiej ofensywy przeciwko Ukrainie i potwierdził potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni”. Prezydent Francji zażądał od Putina, by wstrzymano ostrzał i ataki na ludność cywilną, zachowano całą infrastrukturę cywilną, zabezpieczono główne drogi, w szczególności te na południe od Kijowa.

Macron miał w odpowiedzi usłyszeć „chęć zaangażowania się” Putina w te żądania. Oczywiście sam postawił warunki.

Czego chce Putin?

Według agencji rosyjskiej RIA, Putin powiedział francuskiemu prezydentowi, że ugoda jest możliwa. Wymienił wstępne warunki:

  • uznanie Krymu jako terytorium rosyjskie,
  • „denazyfikacja” rządu ukraińskiego,
  • „status neutralny” Kijowa.

Przypomnijmy: Władimir Putin i Emmanuel Macron rozmawiali też kilkanaście dni przed tym, jak Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Zdjęcia z tego spotkania obiegły media społecznościowe i stały się inspiracją dla wielu memów.

Putin i Macron siedzieli przy ogromnym stole o długości 4 metrów, a internauci i eksperci szydzili:

Między Macronem a Putinem jest więcej przestrzeni niż między wojskami rosyjskimi a granicami Ukrainy.

Niestety było w tym sporo prawdy. Wszyscy wiemy, jak skończyły się wysiłki Macrona, by złagodzić napięcie między Rosją a Ukrainą…

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować