×

Rodzice znęcali się nad 3-letnią Antosią. Urzędnik MOPS-u niczego nie zauważył

Dramat w Orzyszu. Rodzice znęcali się nad 3-letnią Antosią. Dziewczynka trafiła do szpitala z krwiakiem mózgu. Wcześniej rodzinę odwiedzał urzędnik z MOPS-u, który niczego nie zauważył.

Rodzice znęcali się nad 3-letnią Antosią

Jak podaje serwis TVN24, do dramatu doszło tydzień temu w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). Według śledczych, Emilia R. (34 l.) i jej konkubent Tomasz M. (31 l.) tak skatowali 3-letnią Antosię, że dziecko straciło przytomność. Dziewczynka trafiła w ciężkim stanie do szpitala. Tam stwierdzono u niej krwiaka mózgu. Do dzisiaj walczy o życie.

W poniedziałek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował, że Emilia R. i jej partner Tomasz M. zostali aresztowani na trzy miesiące. Matce zarzucono znęcanie się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Jej partnera oskarżono o spowodowanie ciężkich obrażeń u dziecka.

Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego 25 lutego 2021 r. Emila R. powiadomiła sąsiada, że jej 3-letnia córka jest nieprzytomna i potrzebuje pomocy. Niezwłocznie wezwano Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie nieprzytomną dziewczynkę przewieziono transportem lotniczym do szpitala w Olsztynie. Tam stwierdzono u dziecka m.in. krwiak podtwardówkowy, co zagrażało bezpośrednio jej życiu

– poinformował w rozmowie z TVN24 prokurator Stodolny.

Ponadto, śledczy ustalili, że zarówno matka, jak i jej konkubent stosowali przemoc domową wobec dzieci – krzyczeli na nie, wyzwali, popychali, szarpali za włosy i rzucali w nie różnymi przedmiotami.

W momencie zatrzymania byli trzeźwi. Oboje jednak nie przyznają się do winy.

Nikt nie reagował

Jak podaje serwis Fakt.pl, 34-letnia Emilia R. od zawsze była dość konfliktową i sprawiającą problemy wychowawcze osobą. W 2019 roku została skazana za psychiczne znęcanie się nad dziećmi (wyrok zawieszono). W lutym 2020 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia, w który zarzucono kobiecie znęcanie się nad dziećmi. Wyrok w tej sprawie nie zapadł, a rodzinie założono niebieską kartę.

Z informacji Faktu wynika, że Emilia R. jest matką 6 dzieci – 3 najstarszych przebywa ze swoimi ojcami. Z kobietą mieszkała 3-letnia Antosia, 2-letnia dziewczynka (wobec której także miała być stosowana przemoc) oraz niemowlę. Dwoje najmłodszych przekazano pod opiekę dziadków.

Jak powiedziała serwisowi mama Emilii, pani Dorota (55 l.):

Ostatnio dostała ode mnie po pysku, bo rzuciła w Antosię plecakiem.

W związku z tym, że kobieta już wcześniej została skazana za znęcanie się nad dziećmi, miała przydzielonego kuratora sądowego. Dodatkowo rodzinę regularnie odsiedział urzędnik z miejskiego ośrodka pomocy społecznej.

Asystent z MOPS-u przyjeżdżał do jej domu przynajmniej raz dziennie. Nie widział nic niepokojącego? Przecież jak wydarła się na dzieci, było ją słychać po drugiej stronie ulicy. Złożyłam zażalenie na asystenta do jego kierowniczki, ale nic to nie dało

– wyznała pani Dorota.

Przemoc domowa

Przez okrucieństwo swoich opiekunów życie straciła 3-letnia Hania z Kłodzka. Ostatnie chwile malutkiej dziewczynki były istnym piekłem. Sekcja zwłok wykazała, że już wcześniej stosowano wobec niej przemoc – była niemal codziennie bita po plecach i rękach oraz polewana zimną wodą. Za wszystkim stała jej matka i konkubent.

Każdego roku w Polsce policja odnotowuje około 90 tysięcy osób, które doświadczają przemocy domowej. Są to przede wszystkim kobiety, ale również dzieci i mężczyźni.

Źródła: www.fakt.pl, tvn24.pl, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Imgur

Polecane

Może Cię zainteresować