×

Zaprosiła na studniówkę czarnoskórego chłopaka. Nauczyciele nie szczędzili żenujących komentarzy

Kilka dni temu Dziennik Wschodni, powołując się na skargę złożoną w Wydziale Oświaty Urzędu Miejskiego w Chełmie, poinformował o pewnym incydencie, który miał miejsce w tamtejszym II LO.

Rasistowskie przytyki

Okazało się, że jedna z maturzystek wspomnianej szkoły zaprosiła na studniówkę chłopca o ciemniejszym kolorze skóry. Przed balem przyszła wraz z nim na próbę poloneza. To właśnie wówczas miały miejsce bardzo przykre komentarze ze strony nauczycieli. Z ust pedagogów miały paść m.in. następujące słowa: „przyprowadziła sobie Murzyna”, „pasują do siebie, jak dwie czarne krople wody”.

Konfrontacja

Po incydencie dyrekcja II LO w Chełmie zaprosiła nastolatka, jego matkę, a także nauczycieli, który robili chłopakowi przytyki na rozmowę wyjaśniającą. Pedagodzy przeprosili poszkodowanego i zapewniali, że były to tylko żarty. Mama jednak nie odpuściła i złoży oficjalną skargę.

W czwartek Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk przekazała mediom oświadczenie, w którym napisano:

W ocenie Lubelskiego Kuratora Oświaty każdy przypadek naruszenia godności innej osoby przez nauczyciela musi być rozpatrywany w kontekście przestrzegania obowiązujących w Polsce przepisów prawa oraz w odniesieniu do wymogów wynikających z etyki tego zawodu. Zapewniam, że zarówno instytucje powołane do sprawowania nadzoru nad szkołami oraz środowisko oświatowe nie dają przyzwolenia na zachowania godzące w drugiego człowieka.

Nauczycielom może grozić nagana, zwolnienie z pracy lub całkowite usunięcie z zawodu

Polecane

Może Cię zainteresować