×

Raport o koronawirusie 5 czerwca. Jak zmieniła się sytuacja w ciągu nocy?

Raport o koronawirusie 5 czerwca. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie naszego kraju. Czy tendencja spadkowa jeśli chodzi o krzywą zachorowań dotarła już do Polski?

„Nie jesteśmy w fazie wygaszania epidemii”

Minęły już trzy miesiące odkąd wykryto pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski twierdzą, że mamy jedną z lepszych sytuacji w Europie.

Trudne, odważne decyzje uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej

– powiedział Premier.

Udało się. Dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków mamy sytuację epidemiczną jedną z najlepszych w Europie i na świecie

– wtóruje mu Minister.

Jednak ich entuzjazmu nie podzielają lekarze, którzy posiłkując się wykresami udowadniają, że wcale nie jesteśmy w fazie wygaszania epidemii. Głos w tej sprawie zabrał przewodniczący kujawsko-pomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Bartosz Fiałek:

Odmrażają gospodarkę w sposób bardzo nieroztropny i nierozsądny. Odmrażamy gałęzie, które de facto są bardzo groźne, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Z kolei epidemiolog z Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Maria Gańczak zwraca uwagę, że „im więcej obostrzeń będzie luzowanych na tym etapie epidemii, tym większa szansa na to, że nastąpi wzrost liczby zakażeń”.

Nie sądzę, żeby w Polsce można było mówić już o sukcesie. Potrzebne są bardzo aktywne działania, żeby epidemię opanować. Nie jesteśmy w fazie wygaszania epidemii w naszym kraju.

– podkreśla prof. Maria Gańczak.

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca. Na razie władze nie przewidują żadnych zmian w tym zakresie.

Raport o koronawirusie 5 czerwca

Jak czytamy w najnowszym komunikacie Ministerstwa Zdrowia, liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 25 177. Najwięcej osób zachorowało w województwie śląskim (81). Natomiast na terenie całego kraju odnotowano 129 kolejnych przypadków.

Pozostałe wykryte zakażenia dotyczą województw:

małopolskiego (15),
opolskiego (8),
dolnośląskiego (7),
podlaskiego (6),
pomorskiego (3),
wielkopolskiego (3),
kujawsko-pomorskiego (2),
zachodniopomorskiego (2),
lubuskiego (1),
kujawsko-pomorskiego (1).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także, że z powodu COVID-19 zmarło 10 kolejnych osób. Łącznie liczba ofiar śmiertelnych w Polsce wynosi x pacjentów. Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 12 410 ozdrowieńców.

Źródła: tvn24.pl

Polecane

Może Cię zainteresować