×

Raport o koronawirusie 23 czerwca. Ile jest nowych zakażeń i zgonów w Polsce?

Raport o koronawirusie 23 czerwca. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało statystyki dotyczące zakażeń w Polsce. W którym miejscu epidemii jesteśmy? Łukasz Szumowski wciąż atakowany za swoje i rodzinne biznesy. Czy zrezygnuje ze stanowiska?

Szumowski odpiera ataki: „Bronią mnie efekty mojej pracy”

Ostatnio minister zdrowia postanowił odnieść się do zarzutów stawianych mu przez „Gazetę Wyborczą”. Szumowski powiedział, że ma dość bezpodstawnych ataków. Dodał, że w jego obronie stoją efekty wykonywanej przez niego pracy.

W wywiadzie dla PAP stwierdził:

Posługując się kłamstwem, przeinaczeniem i swobodnym doborem niezwiązanych ze sobą faktów, a przy tym stosując mowę nienawiści, gazeta uderzyła we mnie, moich współpracowników i w moją rodzinę. Dziennikarz tego periodyku rozwieszał wulgarne, atakujące mnie plakaty, które ewidentnie są mową nienawiści i robił to na nośnikach, które są własnością koncernu, który wydaje „Gazetę Wyborczą”. Dziwnym trafem artykuł o plakatach pojawił się od razu w tym tytule. A na koniec gazeta odcięła się od swojego publicysty i mówiła, że go nie zna. Nie znają go koledzy, którzy z nim publikowali. To jest cała wiarygodność tego tytułu. To nie jest dziennikarstwo tylko polityka i to niezwykle brudna.

Zdaniem Szumowskiego krytyczne artykuły pod adresem jego działalności są motywowane politycznie. Jak stwierdził:

Artykuły mają związek z trwająca kampanią wyborczą. Ta sama gazeta, kilka lat temu w pozytywnym tonie pisała o firmie, którą kieruje mój brat. Serwis Konkret24 analizował sprawę tej firmy i zarzutów kierowanych pod adresem mojego brata i mnie, stwierdzając na koniec, że nie ma tam podejrzeń o jakikolwiek konflikt interesów. Te same media dziś, przed wyborami prezydenckimi, atakują za te weryfikowane już fakty, nie zważając przy tym, że ten atak często powinni skierować w rząd PO-PSL za czasów, którego mój brat dostawał większość grantów i który ustalił procedury działania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

To jest klasyka z podręczników politologii. Uderzyć w osobę cieszącą się zaufaniem i zdyskredytować wszystko to, czym się zajmował i zajmuje. Sięga się po oszczerstwa, pomówienia, fałsz. Operuje się językiem bruku. Wszystko po to, żeby zbrukać i zmieszać z błotem

Złoży rezygnację z funkcji ministra zdrowia?

Łukasz Szumowski przyznał, że przede wszystkim czuje się lekarzem. Przekonywał, że pomimo nieustannych ataków na swoją personę oraz rodzinę, a także doniesień, jakoby chciał podać się do dymisji, nie rozważa rezygnacji z piastowanego stanowiska:

Zawsze czułem się i będę się czuł przede wszystkim lekarzem, choć będąc w rządzie, mam świadomość zadań i określonego kontekstu politycznego. Wchodząc do rządu, wiedziałem, że będę elementem szerszej układanki.

Minister zdrowia dodał również, że:

Nie jestem dzieckiem, jestem osobą odpowiedzialną, która wie, z jakich obowiązków musi się wywiązać. Nie będą rzucał kwitami. Jednak mam dość, gdy atakuje się moją rodzinę, współpracowników i bruka moje nazwisko.

Raport o koronawirusie 23 czerwca

We wtorkowym (23 czerwca) komunikacie Ministerstwa Zdrowia przekazano informacje o 300 nowych zakażeniach koronawirusem. Do największej liczby zachorowań ponownie doszło na Śląsku (aż 129!).

Pozostałe przypadki dotyczą województw:
łódzkiego (40),
mazowieckiego (40),
wielkopolskiego (27),
pomorskiego (19),
dolnośląskiego (10),
podlaskiego (10),
podkarpackiego (8),
opolskiego (5),
lubelskiego (4),
małopolskiego (2),
świętokrzyskiego (2),
warmińsko-mazurskiego (2),
zachodniopomorskiego (2).

Ministerstwo Zdrowia z przykrością poinformowało także, że z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby zmarło 16 osób.

Z przykrością informujemy o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-K Łańcut, 85-K Legnica, 68-M, 74-M, 73-M Warszawa, 64-M Radom, 89-M, 90-M Starachowice, 91-K Łódź, 73-K, 90-K, 86-K, 71-K Zgierz, 54-K, 88-M Racibórz, 72-K Cieszyn. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 32 527, zaś liczba ofiar śmiertelnych w Polsce wśród osób z COVID-19 wynosi aktualnie 1 375. Dobra wiadomość jest taka, że mamy też 17 573 ozdrowieńców.

Źródła: www.rmf24.pl
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować