×

Raport o koronawirusie 11.05.2020. Najnowsze informacje z Ministerstwa Zdrowia

Raport o koronawirusie 11.05.2020. Polska przekroczyła już 16 tysięcy zakażeń i liczbę 800 ofiar śmiertelnych. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku. Minister Zdrowia w rozmowie z Polsat News przyznał, że gdyby nie te region, to moglibyśmy już w Polsce powoli żegnać się z pandemią. Mimo zagrożenia epidemiologicznego rząd podjął decyzję o wstrzymaniu pracy tylko dwóch kopalni.

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Wczoraj, 10 maja Ministerstwo Zdrowia potwierdziło informacje o 345 nowych zakażeniach w Polsce i śmierci kolejnych 15 osób. Jak w wywiadzie dla Polsat News wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski, najwięcej zachorowań odnotowano na Śląsku i gdyby nie ten region to można by nawet powiedzieć, że pandemia już się w naszym kraju cofa.

Przypomnijmy, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaliczyło Polskę, wraz ze Szwecją, Rumunią i Wielką Brytanią do grupy państw europejskich, w których sytuacja epidemiologiczna ciągle się nie poprawia. Współczynnik reprodukcji wirusa jest w Polsce wyższy od 1, co oznacza, że, jeden chory zaraża średnio więcej niż jedną osobę.

Jak ujawnił minister zdrowia, statystyki zawyżają nam ogniska chorobowe w województwie śląskim:

Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i kopalnie od przebiegu epidemii w Polsce, to byśmy zaczęli mieć już tendencję spadkową. (…) Musimy bardzo szybko i sprawnie działać na Śląsku, żeby ogniska te nie stały się źródłem zakażeń poziomych. Wtedy możemy spodziewać się, że ten wskaźnik R spadnie poniżej jedności i będziemy mogli powiedzieć, że epidemia powoli słabnie.

Mimo zagrożenia epidemiologicznego, jakimi stały się ostatnio kopalnie, rząd zdecydował się wstrzymać pracę tylko dwóch z nich, z pozostałe poddać „wyrywkowym badaniom”. Jak wyjaśnił Szumowski:

Badamy w tej chwili pięć głównych kopalń i właściwie dwie z nich są w stanie wstrzymania. Pozostałe kopalnie badamy wyrywkowo, po to żeby sprawdzić w jakim stopniu są zarażeni.

Raport o koronawirusie 11.05.2020

W poniedziałek 11 maja Ministerstwo Zdrowia opublikowało w mediach społecznościowych dane o 210 nowych zachorowaniach, potwierdzonych testami laboratoryjnymi. Najwięcej zakażeń koronawirusem znów odnotowano w województwie śląskim – aż 142!

Pozostałe przypadki dotyczą województw:
wielkopolskiego (25),
dolnośląskiego (16),
małopolskiego (14),
opolskiego (5),
pomorskiego (4),
kujawsko-pomorskiego (3),
zachodniopomorskiego (1).

Resort zdrowia ze smutkiem poinformował też o 3 nowych ofiarach śmiertelnych.

Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-K Bolesławiec, 92-K Poznań, 68-K Łańcut. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Ogólna liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Polsce wynosi: 16 206 (w tym 803, to osoby zmarłe).

Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, twitter.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij