×

Raport Ministerstwa Zdrowia z 8 czerwca. Jaka jest liczba zakażeń koronawirusem?

Raport Ministerstwa Zdrowia z 8 czerwca. Miniony weekend okazał się najtragiczniejszy od początku pandemii. W sobotę i niedzielę odnotowano łącznie 1151 nowych zakażeń koronawirusem. Takiej czarnej serii jeszcze w Polsce nie było. Tymczasem dokładnie w dniu, w którym odnotowano najwięcej nowych zachorowań na COVID-19, wznowiły działalność kluby fitness, kina i teatry, rozpoczął się także sezon wesel. Epidemiolodzy załamują ręce…

Koronawirus w Polsce

W sobotę 6 czerwca padł rekord nowych zakażeń od początku pandemii w Polsce. Odnotowano 576 potwierdzonych testem przypadków koronawirusa. Następnego dnia, w niedzielę 7 czerwca było ich zaledwie o 1 mniej.

Tymczasem 6 czerwca, czyli w samym szczycie zachorowań, działalność wznowiły kluby fitness, te kina i teatry, które zdążyły wdrożyć zasady nowego reżimu sanitarnego, a Polacy chętnie korzystali ze zniesienia zakazu gromadzenia się w przestrzeni otwartej. Ze względu na sprzyjającą pogodę ogródki restauracji i kawiarni przeżywały istne oblężenie. Tej samej soboty rozpoczął się także, opóźniony w tym roku, sezon wesel.

Specjaliści załamują ręce

Immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski, przyznaje, że rząd Mateusza Morawieckiego kompletnie go skołował swoimi decyzjami:

Ja tego nie rozumiem. Nie zgadzam się ze zdjęciem ograniczeń z kościołów, organizacją wesel. Zdjęciem ograniczeń z galerii handlowych. W tej chwili właściwie jesteśmy, moim zdaniem, epidemiologicznie na poziomie marca. Jeżeli pozwalamy na przebywanie ludzi w dużych grupach z różnych stron Polski, to jest to zaproszenie dla wirusa do wywołania epidemii. Uważam, że część ograniczeń powinna zostać absolutnie w czerwcu jeszcze utrzymana. Powinniśmy mieć zakaz zgromadzeń. Powinien być zdecydowanie ograniczony katalog tych spotkań, gdzie można wiele osób umieścić w zamkniętym pomieszczeniu. Powinniśmy zachowywać w dalszym ciągu maski na ustach i nosie w miejscach publicznych, ale zamkniętych. Powinniśmy zachowywać dystans bezpieczny, dwumetrowy do osób, których nie znamy. Powinnyśmy często dezynfekować i myć ręce. Te uniwersalne zasady powinny być absolutnie w tej chwili na pierwszym miejscu.

Na szczęście politycy nie mają sobie w tej sprawie nic do zarzucenia. Prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, dał do zrozumienia, że Polacy zaniepokojeni wzrostem liczby zakażeń, po prostu się czepiają:

Mamy rzeczywiście po kilkaset nowych przypadków koronawirusa dziennie, ale czy to jest tak dużo w porównaniu z tym, co występowało i występuje w innych krajach Europy? Ale, co chcę podkreślić, dzięki temu cały czas panowaliśmy nad tą epidemią koronawirusa w Polsce. My dzięki skutecznej polityce realizowanej w walce z koronawirusem takich sytuacji uniknęliśmy, ale przez to być może ta liczba kilkuset zachorowań dziennie będzie trwała w Polsce nieco dłużej niż w innych krajach europejskich.

Raport Ministerstwa Zdrowia z 8 czerwca

Na dane, pozwalające ocenić, ile osób zakaziło się w miniony weekend trzeba będzie jeszcze parę dni poczekać. Objawy zakażenia koronawirusem nie występują bowiem od razu.

Na razie dysponujemy porannym raportem Ministerstwa Zdrowia obejmującym pacjentów, którzy zakazili się jeszcze przed wprowadzeniem czwartego etapu odmrażania gospodarki. Jak podaje resort na Twitterze i Facebooku, mamy 219 nowych zakażeń koronawirusem. Dotyczą one województw:
śląskiego (151),
świętokrzyskiego (40),
opolskiego (8),
wielkopolskiego (7),
dolnośląskiego (6),
podkarpackiego (3),
lubelskiego (1),
małopolskiego (1),
podlaskiego (1),
warmińsko-mazurskiego (1).

W komunikacie resortu zdrowia czytamy również o kolejnych zgonach wśród osób z Covid-19:

Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K, 87-M, 80-M Zgierz, 92-K Łańcut. Większość osób miała choroby współistniejące.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 26 780/1 161 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Briefing prasowy z udziałem ministra zdrowia

Dzisiaj w Ministerstwie Aktywów Państwowych odbył się briefing prasowy wicepremiera Jacka Sasina, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz szefa GIS Jarosława Pinkasa.

Podczas swoje wystąpienia, minister Szumowski zapewniał:

Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek i ponad 85 proc. wolnych respiratorów. Osoby z ognisk, górnicy przechodzą chorobę łagodnie. Przypadki na Śląsku to przypadki z ognisk. Nie ma transmisji poziomej. […] Przeprowadziliśmy ponad 50 tys. badań wśród górników. Stąd duża liczba pozytywnych przypadków. Nikt na taką skalę badań nie prowadził.

W związku z bardzo dużą liczbą zakażeń koronawirusem, rząd zdecydował się zamknąć 12 śląskich kopalń. Jak tłumaczył minister zdrowia:

3-tygodniowe postojowe pozwoli przeciąć transmisję. Jednocześnie cały czas będziemy badać pracowników kopalń, w których ryzyko wystąpienia koronawirusa jest największe.

Według Szumowskiego, na Śląsku możemy się spodziewać nawet 100-200 wyników pozytywnych na dobę, ale „w innych województwach sytuację mamy opanowaną”.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, tvn24.pl, wyborcza.pl
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij