×

Rafał Trzaskowski wygrywa w sondażu. Wyborcy wciąż wahają się na kogo oddać głos

W przeciągu kilku dni wyniki sondaży zmieniły się w zaskakujący sposób. Rafał Trzaskowski wygrywa w badaniu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24. Obecny prezydent Warszawy może otrzymać nawet 47 procent głosów w II turze wyborów.

Rafał Trzaskowski wygrywa w sondażu

Jeszcze przed kilkoma dniami notowania kandydatów na prezydenta RP prezentowały się całkowicie inaczej. Zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Popularne, czytelnicy serwisu w 70 procentach są zdecydowani oddać głos na Rafała Trzaskowskiego. 30 procent głosujących zamierza wybrać obecnego prezydenta, Andrzeja Dudę. Zgodnie z wynikami sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 w II turze 47 procent głosujących udzieli poparcia Rafałowi Trzaskowskiemu, a 46 procent Andrzejowi Dudzie. Portal informuje, że poparcie dla Trzaskowskiego znacznie wzrosło od momentu przeprowadzenia pierwszego sondażu po pierwszej turze.

To o 2,3 punktu procentowego więcej niż w analogicznym sondażu Kantar zrealizowanym tuż po pierwszej turze wyborów.

Stopniowo spada liczba niezdecydowanych wyborców. Osoby, które jeszcze niedawno deklarowały, że nie zagłosują w II turze, zmieniają zdanie i w przeważającej części decydują się poprzeć prezydenta Warszawy. Z kolei Andrzej Duda otrzymał o 0,6 procenta głosów więcej niż w poprzednim sondażu. 7 procent ankietowanych deklaruje, że nadal nie wie na kogo zagłosuje. Jest to o 2,9 procenta mniej niż w poprzednim badaniu. Sondaż telefoniczny dla „Faktów” TVN i TVN24 przeprowadzono w dniach 2-3 lipca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 000 pełnoletnich osób.

Wszystko się może zdarzyć

Redaktor Naczelny serwisu OKO.press Piotr Pacewicz uważa, że na ostatnim odcinku wyścigu o fotel prezydenta może się jeszcze wiele wydarzyć.

Czeka nas niezwykle nerwowe 10 dni. Jest też wysoce prawdopodobne, że podany 12 lipca o godz. 21:00 w telewizji wynik ankiety wśród 50 tys. osób głosujących nie będzie konkluzywny, czyli wskaże różnicę mniejszą niż 3–4 pkt proc.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, w drugiej turze elektoraty obu kandydatów z pierwszej tury nie zmienią zdania i zagłosują na te same osoby, co w pierwszej turze. Rafała Trzaskowskiego poprze około 86 procent wyborców Szymona Hołowni, 81 procent wyborców Władysława Kosiniaka-Kamysza i 79 procent głosujących na Roberta Biedronia. Wciąż nie wiedzą na kogo oddadzą swój głos wyborcy Krzysztofa Bosaka. 34 procent póki co wybiera Trzaskowskiego, a 44 procent Dudę. 22 procent wciąż nie ma zdania.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij